تحلیل پایان فیلم Avengers: Endgame و مفهوم آن برای آینده MCU

خطر اسپویلر: قبل از خواندن این گزارش خطر لو رفتن داستان را در نظر بگیرید!

ما برای یک سال منتظر بودیم تا Avengers: Endgame از راه برسد و نتیجه حوادث ۱۱ سال گذشته دنیای سینمایی مارول (MCU) را برای ما فاش کند، تنها به همین دلیل Endgame تبدیل شد به یکی از مورد انتظارترین فیلم های این فرانچایز که تمام طرفداران در سراسر جهان منتظر شروع اکران آن بوده اند. حال Endgame پا به گیشه گذاشته و با یک پایان بسیار زیبا پرونده یک دهه نخست MCU را بسته است، پایانی که شرایط را برای فیلم های بعدی این فرانچایز آماده می کند.

در ابتدای فیلم، انتقامجوهای باقی مانده مجبور می شوند با شکست خودشان و از دست دادن نیمی از جمعیت جهان کنار بیایند، حتی کشتن تانوس هم چیزی از غم آنها نمی کاهد. خیلی زود با جمله “۵ سال بعد” روبرو می شویم، جایی که قهرمان ها خودشان را بازنشسته کرده اند، بعضی از آنها هنوز کمی امید برای نجات یافتن دارند و بعضی دیگر خودشان را سرگرم کارهای دیگر نموده اند. اما بعد از اینکه اسکات لنگ معروف به مرد مورچه ای (Paul Rudd) از قلمرو کوانتومی خارج می شود و به تونی استارک (Robert Downey Jr.) از امکان سفر در زمان می گوید، همه چیز متحول می شود. انتقامجوها نقشه می کشند که به گذشته بروند و سنگهای زمان را جمع کنند، دستکش بینهایت را بسازند و با زدن یک بشکن تمام خاکستر شده ها را به زندگی بازگردانند.

همچنین بخوانید | باکس آفیس: Avengers 4 طی اولین روز اکران در چین ۱۰۰ میلیون دلار فروخت!

اما زمانی که به سال ۲۰۱۴ می روند، تانوس (Josh Brolin) به لطف شبکه خاطرات نبیولا (Karen Gillan) متوجه می شود که نقشه آینده اش برای جمع کردن سنگ های ابدیت با شکست مواجه شده و بهتر است همین حالا اقدام کند. در نهایت او با کمک نسخه قدیمی نبیولا به سال ۲۰۲۳ می آید تا دستکش ابدیت ساخته شده توسط انتقامجویان بگیرد، اما این بار نمی تواند کاری از پیش ببرد، و شخصیت های خاکستر شده به زندگی بازمیگردند.

بازگشت خاکستر شده ها به زندگی: کاپیتان آمریکا، مرد آهنی و بقیه قهرمان ها در ماموریت جدید خودشان موفق می شوند و سنگهای ابدیت را جمع می کنند، دستکش بینهایت را می سازند (البته تونی استارک می سازد) و بروس بنر معروف به هالک Mark Ruffalo) آن را می پوشد، یک بشکن می زند به امید اینکه دوستان خودشان را بازگرداند. وقتی که شاهین‌چشم (Jeremy Renner) یک تماس از سوی همسر خاکستر شده خودش دریافت می کند متوجه می شوند که موفق شده اند، اما خیلی زود با نسخه ۲۰۱۴ تانوس روبرو می شوند. در این موقعیت انتقامجوها قدرت چندات زیادی ندارند، هالک هم بعد از بشکن به شدت مجروع شده است.

Avengers 4

مرد آهنی، کاپیتان آمریکا (Chris Evans) و ثور (Chris Hemsworth) تنها کسانی هستند که می توانند جلوی تانوس مقاومت کنند. اما این مقاومت خیلی زود می شکند، و فقط تانوس می ماند در مقابل کاپیتان آمریکا. بعد از یک مبارزه حماسی، ارتش تانوس از راه می رسد، درست در لحظه ای که تصور می شود تانوس باری دیگر پیروز شده و این بار قصد دارد کل کره زمین را با خاک یکسان کند، پورتال هایی از دور و از اطراف باز میگردد. دکتر استرنج (Benedict Cumberbatch)، وانگ (Benedict Wong) و بسیاری از دیگر جادوگرها کمک می کنند تا مردم واکاندا، آزگاردی ها و دیگر قهرمان های MCU که اکنون به زندگی بازگشته اند به این مبارزه بیپیوندند. تمام آنها می دانند که خاکستر شده بودند، اما اصلا خبر ندارند که طی پنج سال گذشته چه اتفاقی افتاده و فقط در حال حاضر به شکست دادن تانوس فکر می کنند.

تونی استارک برای شکست دادن تانوس خودش را فدا می کند: با وجود اینکه تمام قهرمان های جهان روبروی تانوس قرار می گیرند، سرنوشت جهان در نهایت به یک سکانس کلیدی ختم می شود. تانوس بعد از رویارویی با تعدادی از قهرمان ها (از جمله کاپیتان مارول که به تنهایی قدرت شکست دادن تانوس را دارد) در نهایت موفق می شود دست بینهایت را به دست بگیرد. کاپیتان مارول (Brie Larson) جلوی بشکن زدن او را می گیرد و حتی موجب ترسیدن تانوس می شود، اما او با کمک سنگ قدرت کاپیتان را کنار می زند. در این لحظه تونی استارک موقعیت را مناسب می بیند تا یک بار برای همیشه به این جنگ خاتمه دهد و نقشه دکتر استرنج را کامل کند.

همچنین بخوانید | اسپویلر: کدام یک از شخصیت ها در Avengers 4 کشته می شوند؟

او به سراغ تانوس می رود و به لطف لباس آغشته شده به فناوری نانوی خودش، سنگ های ابدیت را در اختیار می گیرد. تونی اکنون تمام سنگ های ابدیت را در دستان خودش دارد، برای آخرین بار می گوید “من مرد آهنی هستم” و با یک بشکن به این جریان پایان می دهد. این بار بجای اینکه نیمی از جمعیت جهان خاکستر شوند، تانوس و ارتشش خاکستر می گردند. اما تونی یک انسان عادی است و قدرت کافی برای تحمل کردن فشار بشکن را ندارد. در حالی که دیگر توانی برایش نمانده، لحظات آخر را با پپر پاتز (Gwyneth Paltrow)، ماشین جنگی (Don Cheadle) و پیتر پارکر (Tom Holland) می گذراند، تا اینکه فرصتی برای استراحت ابدی پیدا می کند؛

مراسم خاک سپاری تونی تمام MCU را کنار هم قرار می دهد: بدون شک کشتن بزرگ ترین شخصیت دنیای سینمایی مارول برای سازندگان فیلم سخت بوده و موجب ناراحتی طرفداران می شود، اما از این اتفاق در فیلم Avengers: Endgame به شکل زیبایی برای متحد کردن قهرمان های دنیای سینمایی مارول استفاده شد. در این صحنه تقریبا همه حضور دارند، حتی آنهایی که فکر می کردیم قرار نیست در Endgame دیده شوند، مثل نیک فیوری. این صحنه به وضوح نشان می دهد که دنیای سینمایی مارول از زمانی که تونی برای اولین بار گفت “من مرد آهنی هستم” چقدر تغییر کرده و گسترده شده است.

پپر، دختر تونی، و هپی لوگان (Jon Favreau) در مراسم نقش اصلی دارند و مشغول تماشا کردن پیام خداحافظی ضبط شده توسط تونی هستند. همچنین پیتر پارکر، دکتر استرنج، مرد مورچه ای و زنبورک، نگهبانان کهکشان، هارلی کینر (Ty Simpkins)، ماریا هیل (Cobie Smulders) و نیک فیوری (Samuel L. Jackson) هم از حاضرین در مراسم هستند.

ثور به نگهبانان کهکشان می پیوندد: در حالی که داستان مرد آهنی به پایان می رسد، پایان فیلم Avengers: Endgame حکم آغاز یک فصل جدید در زندگی ثور را دارد. بعد از اینکه توسط هالک راضی به بازگشت می شود و در شکست دادن تانوس کمک می کنـد، در انتها تصمیم می گیرد که یک تغییر در زندگی خودش ایجاد کند. بنابراین به راکت راکون و دیگر نگهبانان کهکشان می پیوندد تا تیم آزگاردی های کهکشان را تشکیل دهند. بدون شک این اتفاق خیلی خوبی محسوب می شود، کنار هم قرار گرفتن ثور و استار-لرد (Chris Pratt) واقعا عالیست!

Thor

استار-لرد می خواهد گامورا را پیدا کند: شاید تانوس مرده باشد، اما ماموریت نگهبانان کهکشان هنوز به پایان نرسیده، چرا که استار-لرد قصد دارد گامورا را پیدا کند ولی هنوز این قضیه را برای کسی تعریف نکرده است. او وقتی که فهمید تانوس بخاطر سنگ روح گامورا (Zoe Saldana) را فدا کرده واقعا ناراحت شد و از درون شکست خورد. چون گامورا جزو قربانیان بشکن نبود در انتهای فیلم به زندگی بازنگشت — درست مثل بیوه سیاه (Scarlett Johansson) که خودش را برای بدست آوردن سنگ روح فدا کرد — و این قضیه پیتر را آزار می دهد.

اما، بعد از اینکه با نسخه ۲۰۱۴ گامورا روبرو شد، استار-لرد به این فکر افتاد تا معشوقه خودش را پیدا کند. این می تواند یک خط داستانی عالی برای فیلم Guardians of the Galaxy Vol 3 باشد — آنها اگر بتوانند گامورا را بازگردانند، بیوه سیاه هم فرصتی برای نجات یافتن پیدا می کند.

والری ملکه آزگارد: از آنجا که ثور دیگر کاری به آزگارد ندارد، کسی بجز والری (Tessa Thompson) برای رهبری این سرزمین باقی نمی ماند. انتخاب او بعنوان ملکه آزگارد نه تنها اتفاق خوبی برای مردم محسوب می شود، بلکه یک پنجره برای ادامه دادن داستان والری باز میگذارد. البته ما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد آینده این شخصیت پرطرفدار نداریم، اما با توجه به اینکه امکان تولید فیلم Thor 4 یا Thor: Ragnarok 2 وجود دارد، می توانیم انتظار بازگشت وی را داشته باشیم.

همچنین بخوانید | امتیاز راتن تومیتوز فیلم Avengers: Endgame فاش شد!

چه اتفاقی برای سنگهای ابدیت افتاد؟سنگهای ابدیت نقش مهمی در سرنوشت هر کدام از شخصیت های دنیای سینمایی مارول دارند، یعنی کلید اصلی وقایع گذشته هستند. حال فیلم Avengers: Endgame پایان دهنده قوس داستان سنگهای ابدیت است، بنابراین در فیلم های آینده هیچ اتفاق مرتبط با این سنگها رخ نخواهد داد. در ابتدای فیلم Endgame، مطلع می شویم که تانوس سه هفته بعد از زدن بشکن، از قدرت این سنگها برای نابودی آنها استفاده کرده است؛ بنابراین انتقامجویان مجبور می شوند برای به دست آوردن آنها به گذشته سفر کنند. حال سوال اینجاست که آنها سنگها را جمع می کنند، خاکستر شده ها را بازمیگردانند و تانوس را شکست می دهند، پس چه اتفاقی برای سنگها می افتد؟

تا جایی که ما می دانیم سنگها باید درست در جایی قرار بگیرند که آنها را از آنجا برداشته اند تا جلوی ایجاد شدن یک واقعیت جدید و متفاوت را بگیرند. انجام این کار برعهده کاپیتان آماریکا بوده است؛ او باید سنگ قدرت را به ۲۰۱۴ ببرد، به Vormir برود و سنگ روح را بازگرداند (در آنجا احتمالا با جمجمه سرخ ملاقات می کند)، باید به نبرد نیویورک در ۲۰۱۲ برود و سنگ ذهن را پس بدهد، سنگ واقعیت باید به آزگارد ۲۰۱۳ برده شود، و سنگ زمان هم به ۱۹۷۰ می رود. برنامه این است که تمام سنگها را به جای اصلی خودشان ببرد و سپس بازگردد، می رود اما هرگز برنمیگردد.

کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا به رقصش با پگی کارتر می رسد: کاپیتان برای حدود یک دهه دوری از خانه و معشوقه خودش را تحمل کرد، اما در نهایت فرصتی برای بازگشت به خانه جلوی مسیرش قرار گرفت. او بجای اینکه بازگردد و به انتقامجویان بپیوندد، تصمیم گرفت در گذشته بماند و به رقصی که قولش را به پگی کارتر (Hayley Atwell) داده بود برسد. البته کاپیتان به یک رقص قانع نشد و تصمیم گرفت کلا کنار او بماند تا با هم پیر شوند. ما در فیلم Captain America: Civil War شاهد مرگ پگی کارتر بودیم، اما حالا کاپیتان فرصت تجربه کردن یک زندگی واقعی در کنار وی را دارد.

شاهین کاپیتان آمریکای جدید شد: کاپیتان طبق برنامه عمل نکرد و به زمان حال بازنگشت، اما در عوض زمانی که پیر شد به سراغ سم ویلسون معروف به شاهین (Anthony Mackie) و سرباز زمستان (Sebastian Stan) آمد تا آخرین دیدار را با آنها داشته باشد. درست لحظه ای که سم و باکی در انتظار بازگشت استیو بودند، با نسخه مسن او روبرو شدند که بر روی یک صندلی نشسته و منتظر آنهاست. سم وقتی او را می بیند می گوید زندگی در دنیایی بدون کاپیتان آمریکا خیلی عجیب خواهد بود. در این لحظه استیو سپر خودش را به سم می دهد تا دنیا بدون کاپیتان باقی نماند!! — البته این اتفاق جلوی ساخته شدن Captain America 4 را نمی گیرد.

همچنین بخوانید | سریال WandaVision پاییز امسال جلوی دوربین می رود؛ شش ساعت طول خواهد داشت

در پایان فیلم چه اتفاقی برای دیگر شخصیت ها افتاد؟ در پایان Avengers: Endgame اتفاق خاصی برای دیگر شخصیت ها رخ نداد، فقط به زندگی بازگشتند و حالا می توانند یک آینده داشته باشند. بنر هنوز در حالت پروفسور هالک خودش باقی مانده و از شکستی دست رنج می برد، شاهین‌چشم به نزد خانواده خودش بازمیگردد، و واندا هم باید با غم از دست دادن ویژن کنار بیاید. پلنگ سیاه (Chadwick Boseman)، شوری (Letitia Wright) و راموندا (Angela Bassett) هم به واکاندا بازمیگردند. پیتر باید به مدرسه برگردد، و دوباره با ند (Jacob Batalon) ملاقات می کند. اسکات هم اکنون یک خانواده جدید در کنار هوپ (Evangeline Lilly) و دخترش کسی لنگ (Emma Furhmann) دارد.

بعد از شکست تانوس دیگر شخصیت هایی مثل دکتر استرنج و کاپیتان مارول را ندیدیم، ولی چیز خاصی هم برای نمایش وجود نداشت و هر کدام باید به ماموریت خودشان بازگردند.

اکنون ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮﯾﺎﻥ چه کسانی هستند؟ با توجه به اینکه بیشتر اعضای اصلی تیم ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮﯾﺎﻥ اکنون مرده اند یا گروه را ترک کرده اند، سوال اینجاست که چه اتفاقی برای ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮﯾﺎﻥ می افتد؟ باید بگوییم که در Avengers: Endgame هیچ اشاره ای به این موضوع نشده، پس اصلا معلوم نیست که باری دیگر شاهد کنار هم قرار گرفتن بزرگ ترین قهرمان های زمین خواهیم بود یا نه. در حال حاضر شخصیت هایی مثل هالک و ماشین جنگی اعضای در دسترس تیم هستند، شاید در مواقع لزوم شاهد پیوستن کاپیتان مارول و نگهبانان کهکشان هم به ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮﯾﺎﻥ باشیم. از طرفی مرد عنکبوتی هم اکنون یک ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮ است!

Avengers

شاهین چشم، سرباز زمستان و جادوگر سرخ نیز بطور قطع هنوز خودشان را جزو تیم ﺍﻧﺘﻘﺎﻡﺟﻮﯾﺎﻥ می دانند و زمانی که لازم شود حاضر خواهند شد. مرد مورچه ای را نباید فراموش کنیم، چون اگر او نبود امکان نابود کردن تانوس وجود نداشت. در این میان دکتر استرنج، پلنگ سیاه و زنبورک هم وجود دارند که می توانند نقش مهمی را در حوادث آینده بعنوان یکی از اعضای این تیم ایفا کنند.

در انتها باید اشاره کنیم که Avengers: Endgame شاید یک پایان بود، اما در حقیقت حکم یک آغاز را داشته است. حالا سوال های فراوانی در مورد آینده دنیای سینمایی مارول وجود دارد، سوال هایی که برای رسیدن به جواب بسیاری از آنها باید سالها صبر کنیم. ما نیز هنوز حرف های زیادی برای گفتن داریم، پس طی روزهای آینده منتظر انتشار گزارش های بیشتر باشید…


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir) و توییتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.