فیلم Jumanji: The Next Level موفق‌تر بوده یا Star Wars: Episode IX؟

دسامبر بـدون شک یکی از مهم‌ترین ماه‌های سال ۲۰۱۹ برای اهالی هالیوود بـوده، ماهی که طی آن شاهد ورود دو فیلم خیلی مهم و پرطرفدار، به شدت مورد انتظار و بزرگ به گیشه بودیم. فیلم‌های Jumanji: The Next Level (جومانجی: مرحله بعد) محصول کمپانی سونی، و Star Wars: The Rise of Skywalker (جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر) محصول دیزنی در مـاه دسامبر ۲۰۱۹ روی پرده رفتند، که هر دو مورد استقبال مردم قرار گرفتند و جزو فیلم‌های موفق سـال بودند. اما احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که کدام یک موفق‌تر بوده‌اند:

فیلم Jumanji: The Next Level وقتـی که پا به گیشه گذاشت، مورد تحسین منتقدین قرار گرفت، این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز ۷۱ درصد را دریافت کرد، با تعداد ۲۲۹ نقد ثبت شده که تایید می‌کند از نظر هنری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، امتیاز مخاطبین به این فیلم در راتن تومیتوز هم ۸۷ درصد بوده است. جهت مقایسه باید اشاره کنیم که قسمت قبلی، Jumanji: Welcome to jungle (جومانجی: به جنگل خوش آمدید) محصول ۲۰۱۷ در راتن تومیتوز امتیاز ۷۶ درصد را دریافت کرده بود، دقیقا با ۲۲۹ نقد ثبت شده و درصد امتیاز مخاطبین هم ۸۷ درصد بوده است.

همچنین بخوانید | ﭘﺮﻓﺮﻭﺵﺗﺮﯾﻦ فیلم های سال ۲۰۲۰ (تا امروز)

اما فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker از نظر هنری مثل The Next Level موفق نبود و یک سری نقدهای منفی دریافت کرد که باعث غافلگیری طرفداران شد. امتیاز راتن تومیتوز این فیلم با ۴۴۷ نقد به ثبت رسیده ۵۲ درصد بوده است، به لطف آرای طرفداران هم امتیاز ۸۶ درصد را دریافت کرد. امتیاز راتن تومیتوز دو قسمت قبلی، Star Wars: The Last Jedi (جنگ ستارگان: آخرین جدای) و Star Wars: The Force Awakens (جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد) نیز به ترتیب ۹۱ و ۹۳ درصد بوده است، با ۴۶۲ و ۴۳۰ نقد ثبت شده. بر اساس همین امتیازها می‌توانیم متوجه شویم که از نظر کیفیت هنری، سه‌گانه Star Wars روند نزولی داشته است؛ البته متاسفانه.

فیلم Star Wars 9

با این حساب، اگر بخواهیم از نظر هنری حساب کنیم، Jumanji: The Next Level خیلی از Star Wars: The Rise of Skywalker موفق‌تر بوده است. اما از نظر تجاری چطور؟ خب، ابتدا باید اشاره کنیم که برای تشخیص موفق بودن یا نبودن یک فیلم، باید حساب کنیم که چند برابر بودجه تولید خودش فروخته است. فروش بین المللی Jumanji 3 و Star Wars‌ ۹ به تـرتیب ۷۸۸.۴ میلیون دلار و ۱.۰۷ میلیارد دلار بوده است؛ که در نگاه اول The Rise of Skywalker موفق‌تر به نظر می‌رسد چون در گیشه خیلی بیشتر از The Next Level فروخته است.

همچنین بخوانید | برای فیلم ترسناک A Quiet Place 2 یک افتتاحیه ۶۰ تا ۸۰ میلیون دلاری پیش‌بینی شده؛

اما اگر بخواهیم موشکافانه‌تر بررسی کنیم، باید بگوییم که The Next Level با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری ساخته شد و ۶.۳ برابر بودجه تولید خودش فروخت، که به معنی موفقیت تجاری آن است. The Rise of Skywalker نیز با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شد و توانست ۵ برابر بودجه تولید خودش بفروشد. با این حساب، دسامبر ۲۰۱۹ ماه خیلی خوبی برای سونی پیکچرز بود و به لطف فیلم جدید Jumanji حسابی سود کرد، اما برای دیزنی ماه چندان خوبی نبوده است چون فیلم جدید Star Wars طبق انتظار نفروخت و انتظارات را برآورده نکرد.

پس در نهایت، Jumanji 3 برنده این رقابت بزرگ بوده است؛ منتظر انتشار گزارش های بیشتر توسط مغناطیس نیوز باشید…


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir)، و اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

you're currently offline