چرا فیلم Curse of La Llorona بدترین افتتاحیه فرانچایز احضار را رقم زد؟

فیلم ترسناک The Curse of La Llorona که جمعه گذشته پا به گیشه گذاشت، بدترین افتتاحیه را در میان فیلم های احضار (Conjuring) تجربه کرد، اما چرا اینطور شد؟ این فرانچایز ترسناک در سال ۲۰۱۳ شروع بکار کرد، با فیلم سینمایی The Conjuring به کارگردانی جیمز وان، که هم در گیشه با استقبال خوبی روبرو شد و هم نقدهای مثبتی را دریافت نمود. به دنبال این موفقیت، The Conjuring نه تنها صاحب یک ادامه مستقیم شد، بلکه شرایط را برای تولید چندین ﺍﺳﭙﯿﻦﺁف آماده کرد. نتیجه چیزی نبود جز شروع بکار یک دنیای اشتراکی به نام “احضار” که تبدیل شد به بستری مناسب برای تولید فیلم های ترسناک. شاید تمام فیلم های این فرانچایز مورد تحسین قرار نگرفته باشند، اما همه آنها از نظر تجاری موفق بوده اند.
 

با توجه به اینکه برای تولید The Curse of La Llorona تنها ۹ میلیون دلار هزینه شده، با وجود شروع بکار ضعیفی که در گیشه داشته عنوان سودآوری بوده است؛ این فیلم تاکنون در گیشه بین المللی ۵۵٫۳ میلیون دلار فروخته، یعنی حدود ۶ برابر بودجه تولید خودش پول بدست آورده. البته این اتفاق جشن گرفتن ندارد، چون Curse of La Llorona با ۲۶٫۳ میلیون دلار بدرترین افتتاحیه را در میان عناوین فرانچایز احضار رقم زده است. از طرفی تبدیل خواهد شد به کم فروش ترین فیلم احضار که رکورد چندان جالبی نیست. البته تمام این ها به معنی شکست خوردن La Llorona نیست، اما با این وجود سوال برانگیز است که چرا اینطور شد.

همچنین بخوانید | فیلم ترسناک The Curse of La Llorona صاحب یک پوستر شد؛ او بچه هایتان را می خواهد!

بخشی از تقصیرها به گردن افرادی است که مسئول تبلیغات برای این فیلم بوده اند، چون اصلا یک بار هم به ارتباط The Curse of La Llorona با دنیای the Conjuring اشاره نکردند، دقیقا بیخیال چیزی شدند که می توانست باعث فروش بیشتر فیلم شود. یک تیزر در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد، سپس هم در فوریه ۲۰۱۹ تریلر سینمایی این فیلم عرضه گشت. در هر دو به دخالت جیمز وان در تولید فیلم اشاره کردند اما هیچ اشاره ای به اینکه وقایع Curse of La Llorona در دنیای احضار اتفاق می افتد نشد. در واقع تا قبل از فستیوال SXSW که در ماه مارس برگزار شده بود کسی از این قضیه خبر نداشت!

در حال حاضر The Conjuring یکی از اسامی بسیار شناخته شده در ژانر ترس است، در واقع بیشتر طرفداران فیلم های ترسناک با عناوین سری احضار آشنایی دارند، پس اگر خیلی زودتر به این قضیه اشاره کرده بودند The Curse of La Llorona می توانست شروع بهتری را تجربه کند. البته این روزها فیلم های ترسناک ابتکاری (مثل us اثر جوردن پیل) که بر پایه هیچ فیلم یا رمانی ساخته نشده اند خیلی بیشتر طرفدار دارند، اما فرانچایزها هم هنوز از محبوبیت فراوانی برخوردار هستند. ﺍﺳﭙﯿﻦﺁف ها نیز با کمی تبلیغات بیشتر و تلاش درخشان تر سازندگان می توانند تبدیل به عناوین پرفروشی شوند — مثل The Nun (راهبه) پرفروش ترین فیلم از سری احضار.

Curse of La Llorona

ارتباط با The Conjuring می توانست خیلی تاثیرگذار باشد، مخصوصا با توجه به اینکه فیلم را بر پایه افسانه ای مکزیکی ساخته اند، یعنی منبع اصلی فیلم از شهرتی جهانی برخوردار نیست. در مورد دیگر ﺍﺳﭙﯿﻦﺁف های احضار مثل Annabelle (آنابل) و The Nun قضیه کاملا متفاوت بود، چون در قسمت اول و دوم The Conjuring شرایط برای تولید این فیلم ها مهیا شد و مردم با آنابل و راهبه بخوبی آشنا شدند. از طرفی عنوان فیلم هم می تواند یکی از علت های فروش پایین آن باشد، مثلا اگر استودیو بجای Curse of La Llorona (نفرین لا ﻟﯿﻮﺭﻭﻧﺎ) از عنوان The Weeping Woman (زن گریان) استفاده می کردند، هم توجه بیشتری را جلب می نمود و هم به نام گذاری دیگر فیلم های سری احضار بیشتر شباهت داشت.

همچنین بخوانید | دنیای احضار: فیلم The Nun 2 صاحب یک نویسنده شد

بدون شک Curse of La Llorona در نهایت تبدیل به کم فروش تری فیلم سری احضار خواهد شد، اما نمی توانیم از آن به عنوان فیلمی شکست خورده یا یک شکست تجاری یاد کنیم. در بزرگ ترین دنیای های اشتراکی، حتی دنیای سینمایی مارول، فیلم هایی وجود دارند که مثل بقیه پرطرفدار نیستند، پس Curse of La Llorona هم می تواند یکی از فیلم های کم طرفدار احضار باشد و این اتفاق چندان بدی نیست. باید اشاره کنیم که Annabelle Comes Home (آنابل به خانه می آید) تابستان امسال پا به گیشه خواهد گذاشت، همزمان The Conjuring 3 هم جلوی دوربین می رود. پس فرانچایز احضار قرار است روزهای خوبی را در پیش داشته باشد!


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir) و توییتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.