باکس آفیس: Dark Phoenix می تواند تبدیل به بزرگ ترین شکست خورده سال شود!

کمتر از یک ماه از روزی که فیلم سینمایی Dark Phoenix (ققنوس تاریک) پا به گیشه گذاشت گذشته و این فیلم رکوردهای تاسف باری را به نام خودش ثبت کرده است. در بین عناوین فرانچایز X-Men با دو دهه سابقه فعالیت، Dark Phoenix بدترین عملکرد ممکن را از خودش به نمایش گذاشت؛ این فیلم طی افتتاحیه آمریکایی ۳۳ میلیون دلار فروخت و در همان ابتدا تایید کرد که قرار نیست موفق شود. فروش در دومین هفته بدتر بود و همین عملکرد ضعیف باعث شد تا فیلم جدید مردان ایکس از روی پرده تعداد زیادی سینما پایین بیاید، در حالی که فقط سه هفته است از آغاز اکرانش گذشته!

مارول قرار است مردان ایکس را وارد دنیای سینمایی خودش، MCU، کند و به همین دلیل Dark Phoenix آخرین فیلم X-Men است که توسط کمپانی فاکس قرن بیستم ساخته شده و حکم یک پایان را برای نسخه فعلی مردان ایکس دارد. ولی متاسفانه این فیلم بدترین پایان ممکن را برای فرانچایز خودش فراهم کرد، و به لطف ضعف های فراوانی که دارد نقدهای خیلی خیلی بدی را دریافت کرد، زمانی که روی پرده رفت هم با استقبال خیلی سرد مردم روبرو شد.

همچنین بخوانید | باکس آفیس بین المللی هم نمی تواند Dark Phoenix را نجات دهد!

البته به لطف شکست تجاری افسانه ای Hellboy (پسر جهنمی)، Dark Phoenix در میان عناوین ابرقهرمانی امسال و یا کلا تاریخ سینما بدترین عملکرد را نداشته، ولی با زحمتی که عوامل تولید و بازیگران این فیلم کشیدند، می تواند تبدیل به شکست خورده بزرگ ۲۰۱۹ شود. در واقع فرانچایزی که دو دهه زندگی کرد و فیلم های بزرگ و جاودانه ای مثل Deadpool و Logan در بستر آن ساخته شد، باید در بدترین شکل ممکن به پایان برسد. بنابراین ما مجبوریم از فاکس و رفقا تشکر کنیم که این چنین حماسه ای را آفریدند!

البته ما هیچوقت انتظار نداشتیم که Dark Phoenix تبدیل به یک موفقیت تجاری شود، مخصوصا با توجه به اینکه فاکس اخیرا تمام شخصیت های مردان ایکس را به دیزنی فروخته است و مارول هم قصد دارد فرانچایز X-Men را ریبوت کند. از طرفی فیلم قبلی که X-Men: Apocalypse (آخرالزمان) نام داشت هم نسبت به فیلم های قبلی کمتر فروخته بود و عملکرد ضعیف تری داشت. و البته ظاهرا مشکل از خود فرانچایز مردان ایکس نیست، چون Deadpool 2 همین سال قبل روی پرده رفت و تبدیل به پرفروش ترین فیلم X-Men شد، در حالی که گروه سنی +۱۷ سال داشت.

ققنوس تاریک

و نمی توانیم بگوییم ژانر ابرقهرمانی دیگر طرفدار ندارد، چون همین دو ماه قبل Avengers: Endgame (پایان بازی) روی پرده رفت و انتظار داریم که بزودی تبدیل به پرفروش ترین فیلم تاریخ شود. ولی می توانیم ادعا کنیم ذائقه مخاطبین در حال تغییر است؛ این روزها اگر چند صد میلیون پول به یک پروژه تزریق شود، یا اینکه صحبت از ابرقهرمان ها و علم یا تخیل باشد، پیروزی تضمین نخواهد شد. فیلم Hellboy با بودجه ۵۰ میلیون دلاری تولید شد ولی فقط ۴۰ میلیون دلار فروخت، تولید Replicas با بازی کیانو ریوز ۳۰ میلیون دلار هزینه داشت اما در گیشه ۸٫۶ میلیون دلار فروخت، Men in Black: International (مردان سیاه پوش: بین الملل) و Godzilla: King of the Monsters (گودزیلا: سلطان هیولاها) هم در بستر فرانچایزهای بزرگی ساخته شدند اما خیلی کمتر از انتظار فروختند.

پس، حضور یک چهره مشهور و یا چند انسان با قدرتهای فراانسانی دیگر نمی تواند نظر مخاطبین سینما را جلب کند، در واقع این روزها فیلم هایی موفق می شوند که از نظر هنری هم حرفی برای گفتن داشته باشند، و اینکه تکراری نباشند. بنابراین از ابتدا انتظار داشتیم که Dark Phoenix نمی تواند موفق شود، مخصوصا وقتی که اولین نقدها فاش شدند. در این میان، بودجه تولید عظیم هم خودش تبدیل به یک چالش بزرگ شده است؛ تولید این فیلم ۲۰۰ میلیون دلار هزینه داشته که در کنار هزینه ۱۵۰ میلیون دلاری برای تبلیغات، هزینه کلی تولید آن به ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است، در حالی که مجموع فروش Dark Phoenix بعد از ۳ هفته هنوز به ۲۵۰ میلیون دلار هم نرسیده!!

همچنین بخوانید | باکس آفیس: فروش Aladdin از مرز ۸۰۰ میلیون دلار عبور کرد!

از یک نظر خوشحالیم که مردان ایکس اکنون در اختیار دیزنی و مارول قرار گرفته، چون افراد مناسبی برای استفاده درست از این قهرمان ها و شرورها هستند، ولی از یک نظر واقعا ناراحتیم؛ اینکه ددپول هم در اختیار دیزنی قرار گرفته و ممکن است بر روی آینده این ضدقهرمان تاثیر بدی بگذارد. چون بدون شک ددپول پرطرفدارترین شخصیت در میان مردان ایکس است و البته یکی از پرطرفدارترین شخصیت های کمیک بوکی دنیا. ولی از آنجا که فاکس ثابت کرد در توسعه دنیاهای سینمایی مهارتی ندارد، همان بهتر که دیزنی اکنون صاحب تمام شخصیت های X-Men و Fantastic Four شده است.

و در نهایت اینکه Dark Phoenix تا اینجا تنها فیلم امسال است که باید ضرر ۱۰۰ میلیون دلاری را تحمل کند و بعنوان شکست خورده سال معرفی شود؛ متاسفانه البته.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsirاینستاگرام و توییتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

you're currently offline