تولید فیلم Dark Phoenix واقعا چقدر هزینه داشته است؟

همانطور که خودتان می دانید Dark Phoenix (ققنوس تاریک) یکی از تازه ترین فیلم های تابستانی گیشه است که هزینه زیادی صرف تولید آن شده است. کمپانی فاکس قرن بیستم اکنون فرانچایز مردان ایکس را به دیزنی فروخته است، اما قبل از اینکه مردان ایکس پا به دنیای سینمایی مارول (MCU) بگذارند، آخرین فیلم از نسخه فعلی مردان ایکس باید روی پرده برود. این فیلم بر پایه قوس داستانی ققنوس تاریک ساخته شده، Dark Phoenix قرار است به فرانچایز X-Men که ۱۹ سال عمر دارد پایان دهد. چند سال قبل برای تولید فیلم X-Men: The Last Stand (آخرین ایستادگی) هم از داستان ققنوس تاریک الهام گرفته شده بود که چندان موفق نبود.

کمپانی فاکس در ارتباط با فرانچایز مردان ایکس چندان خوب عمل نکرد، اما با تولید چند ﺍﺳﭙﯿﻦﺁف بی نظیر به همه نشان داد که با هزینه کم هم می توان فیلم ابرقهرمانی تولید کرد. فیلم هایی مثل Deadpool (بودجه ۵۸ میلیون دلاری) و Logan (بودجه ۹۷ میلیون دلاری) با هزینه خیلی کم تری نسبت به دیگر عناوین ابرقهرمانی دنیا ساخته شدند، و به مخاطبین نوع متفاوتی از فیلم های ابرقهرمانی را نشان دادند. فاکس با تولید این چند شاهکار به اهالی سینما کمک کرد تا بفهمند یک فیلم ابرقهرمانی دقیقا چگونه فیلمی است. اما هرچقدر که عملکرد فاکس در تولید این فیلم ها خوب بوده، در ارتباط با فیلم های اصلی X-Men عملکرد بسیار بدی داشته است؛ مثلا تمام آنها را با گروه سنی PG-13 روی پرده برد و پول زیادی هم خرج تولیدشان کرد، Dark Phoenix هم یکی از پرهزینه ترین فیلم های این فرانچایز است.

همچنین بخوانید | باکس آفیس: The Secret Life of Pets 2 قرار است Dark Phoenix را بکوبد!

اینطور که گفته شده، فیلم سینمایی Dark Phoenix با بودجه عظیم ۲۰۰ میلیون دلاری تولید شده است، که با بودجه تولید X-Men: Days of Future Past که تا امروز پرهزینه ترین فیلم در میان چهار فیلم X-Men با بازیگران First Class بوده است برابری می کند. در این میان First Class اولین فیلم از سری ریبوت X-Men با ۱۶۰ میلیون دلار کم هزینه ترین فیلم می باشد، X-Men: Apocalypse (آخرالزمان) هم با بودجه ۱۷۸ میلیون دلاری جلوی دوربین رفته بود. در میان تمام فیلم های مردان ایکس، Dark Phoenix پرهزینه ترین فیلم نیست و The Last Stand با بودجه ۲۱۰ میلیون دلاری در جایگاه نخست قرار دارد.
  

ققنوس تاریک

بدون شک ریشوت ها به بودجه تولید Dark Phoenix افزوده است، اما علت اصلی این رقم بالا قطعا ﻓﯿﻠﻢبرداری اضافی نبوده است. اینطور که گفته شده، ریشوت ها تنها ۱۰ میلیون دلار به بودجه اضافه کرده که نشان می دهد چندان گسترده نبوده است. فاکس از همان ابتدا هزینه زیادی تولید فیلم های فرانچایز X-Men کرده و واقعا هم همیشه پول خرج شده را بواسطه فروش مناسب بازگردانده است. مثلا Days of Future Past که نسبت به دیگر فیلم های فرانچایز متفاوت است و تولیدش هم هزینه زیادی داشته، توانست ۷۴۷٫۹ میلیون دلار بفروشد، فیلم های First Class و Apocalypse هم به ترتیب ۳۵۳٫۶ میلیون و ۵۴۳٫۹ میلیون دلار فروختند. اما، با توجه به اینکه پیش بینی شده Dark Phoenix قرار است بدترین افتتاحیه را در میان دیگر فیلم های X-Men رقم بزند، به نظر نمی رسد عنوان چندان سودآوری باشد.

همچنین بخوانید | فیلم Dark Phoenix بدترین امتیاز راتن تومیتوز کل فرانچایز X-Men را کسب کرد!

فیلم Dark Phoenix در شرایط خوبی پا به گیشه می گذارد و رقیب بزرگی ندارد، اما متاسفانه نقدهای خیلی بدی را دریافت کرده (امتیاز ۲۲% از سوی راتن تومیتوز) و اینطور که گفته شده هیچ حرفی برای گفتن ندارد. متاسفانه کمپانی فاکس نتوانست فرانچایز X-Men را به مسیر درستی هدایت کند و آخرین تلاش هم ظاهرا بدترین نتیجه ممکن را داده است. اما حالا، چشم طرفداران به مارول دوخته شده تا مردان ایکس را وارد MCU کند و به آنها یک فیلم مناسب دهد، بنابراین باید به آینده امیدوار باشیم.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsirاینستاگرام و توییتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.