بررسی فیلم IT Chapter 2 محصول 2019؛ مهیج ترین فیلم ترسناک امسال؟

در سال ۲۰۱۷ بود که قسمت اول IT راهی گیشه شد، بعنوان فیلمی کم هزینه [بودجه ۳۰ میلیون دلاری] که بر پایه یک کتاب بسیار مشهور ساخته شده بود. این فیلم با درجه سنی بزرگسال روی پرده رفت و قبل از ورود به گیشه هم انتظار می رفت که تبدیل به اثری موفق شود، اما زمانی که واقعا اکرانش شروع شد متوجه شدیم که خیلی بیشتر از انتظار ما منتظر داشته است. کتاب IT یکی از مشهورترین و موفق ترین آثار استیون کینگ می باشد، و وقتی که IT 2017 با دریافت نقدهای خوب و دستیابی به فروش ۷۰۰ میلیون دلاری تبدیل به اثری بسیار موفق شد، معلوم شد که کینگ خیلی بیشتر از تصورمان محبوب است.

فیلم IT 2017 پایانی تقریبا ناتمامی داشت، و با این وجود غیرمنتظره نبود، چون از ابتدا می دانستیم که قرار است یک ادامه برای آن ساخته شود و قصد دارند داستان را در دو فیلم روایت کنند. قسمت اول بر پایه نیمه نخست رمان IT ساخته شد و شخصیت های اصلی در آن بچه بودند، و قسمت بعدی بر پایه نیمه دوم تولید شد و وقایع آن ۲۷ سال بعد از فیلم نخست اتفاق می افتد. IT 2017 به لطف داستان جالب و شخصیت های فوق العاده خودش به شدت مورد استقبال قرار گرفت، اما عملکرد IT: Chapter 2 به خوبی اولین فیلم نبود و نقدهای چندان خوبی را هم دریافت نکرد؛ اما به نظر شما چرا؟؟

همچنین بخوانید | فیلم ترسناک Invisible Man 2020 صاحب یک پوستر خوفناک شد!

قسمت اول قشنگ تر بود یا دوم؟

it 2019

واقعا نمی توانیم به این سوال یک پاسخ کاملا قاطعانه بدهیم، و اگر هم چیزی بگوییم احتمالا سلیقه ای خواهد بود. ولی در کل، اگر هر دو فیلم را پشت به پشت هم تماشا کنید متوجه می شوید که IT خیلی از IT: Chapter 2 بهتر ساخته شده، این جواب می تواند با در نظرگرفتن موارد مختلف منطقی باشد؛ مثلا، قسمت اول داستان غیرمنتظره تری نسبت به فیلم جدید داشت چون ما با شخصیت ها آشنا نبودیم و اصلا معلوم نبود که چه سرنوشتی در انتظارشان نشسته است. از طرفی نسخه نوجوان شخصیت ها بانمک تر و به اصطلاح شوخ طبع بودند، در صورتی که ۲۷ سال بعد همه آنها درگیر مشکلات زندگی شده اند و دیگر خبری از آن ذوق و شوخ سابق نیست.

اندی موشیاتی فیلم نخست را بعنوان یک اثر ترسناک ساخت که همزمان با خوفناک بودن، دیالوگ هایی خنده دار داشت و شوخی بین شخصیت ها جالب و سرگرم کننده بود. ولی در فیلم دوم از شدت ترسناک بودن صحنات کاسته شد و دیگر هم خبری از رد و بدل شدن دیالوگ های خنده دار نبود. البته چند باری تلاش شد تا با جر و بحث های میان ریچی و ادی مردم را بخندانند، ولی زیاد موفق نبودند. ولی در عوض IT: Chapter 2 فیلم هیجان انگیزتر و بزرگ تری نسبت به قسمت اول بود، جذابیت آن را نداشت اما به اندازه ای جالب ساخته شده که بیننده را تا پایان کنار خودش نگه دارد.

فیلم IT: Chapter 2 یک اثر ترسناک به شدت مهیج

it chapter 2

فیلم IT: Chapter 2 بعنوان یک عنوان ترسناک ساخته شده، ولی ما آن را یک اثر مهیج که حاوی عناصر ترس است می بینیم، چون پر شده از صحنات هیجان انگیز و نفسگیر. با توجه به موفقیت های تجاری IT 2017، کمپانی برادران وانر قسمت دوم را با بودجه ای تقریبا دو برابر قسمت اول ساخت، آقای موشیاتی نیز از این پول بهترین استفاده را کرد و سنگ تمام گذاشت. صحنات تعقیب و گریز یک سر و گردن از صحنات مشابه در IT 2017 بزرگ تر و گرافیکی تر ساخته شده اند، IT: Chapter 2 نمی تواند بیننده خودش را بترسناد اما می تواند کاری کند تا نفس خودتان را چند لحظه در سینه حفظ کنید، و حتی شاید باعث شود تا هنگام دیدن بعضی از سکانس های مهیج بگویید که “واو… عجب صحنه ای ساختن…!!

همچنین بخوانید | اولین تریلر سریال درام-ترسناک Dracula اثری از سازندگان Sherlock

خط داستانی قوی و روایت بدون عجله

از نظر داستانی واقعا نمی توانیم ایراد بزرگی به IT: Chapter 2 وارد کنیم، چون واقعا خط داستانی قوی و فیلمنامه ای کار شده دارد. خوشبختانه بر خلاف دیگر فیلم های ترسناک که نهایتا دو ساعته هستند، این فیلم نزدیک به سه ساعت طول دارد و به لطف همین مدت زمان بیشتر، داستان بدون هیچ عجله ای و با سرعتی مطلوب پیش می رود. در نتیجه می توانید سه ساعت وقت خالی پیدا کنید و با خیال راحت به تماشای IT: Chapter 2 بنشینید، و در پایان هم از این کارتان خوشحال خواهید شد چون واقعا ارزش وقت گذاشتن دارد. اگر بخواهیم آن را از نظر داستانی با قسمت اول مقایسه کنیم، باعث بگوییم که داستان IT 2017 کشش بیشتری داشت (بیشتر به لطف عناصر موجود در آن)، ولی این معنی بد بودن IT 2 نیست.

بازگشت شخصیت های نوجوان یکی از ویژگی های مثبت

it 2

یکی از تصمیم های خوبی که توسط موشیاتی و نویسندگان IT: Chapter 2 گرفته شد، تصمیم به بازگرداندن نسخه نوجوان شخصیت های فیلم نخست بود. این نوجوان ها که ۲۷ سال قبل کاری غیرممکن را ممکن کردند، به لطف صحنات مربوط به گذشته در قسمت دوم هم حضوری پررنگ داشتند. و البته در بعضی از صحنه های خیال و توهم هم از آن ها استفاده شد، پس شانس همبازی شدن با ستاره های بزرگ IT: Chapter 2 را هم پیدا کردند که قطعا تجربه جالبی برایشان بوده است. حضور آنها بر جذابیت این فیلم افزود و باعث شد تا در هیچ نقطه ای درگیر یک نواختی نشود، و داستان به لطف حضور آنها همیشه در اوج قرار دارد. از طرفی، نویسندگان فیلم از این شخصیت های نوجوان استفاده کردند و صحناتی مربوط به روزهای مبارزه با پنی وایز را به نمایش گذاشتند که در قسمت قبلی جزو صحنات فیلم نبودند.

در IT: Chapter 2 شاهد نمایش سکانس هایی هستیم که مربوط می شود به روزهای نخست مبارزه با پنی وایز، اما در قسمت اول کاوشی در آنها صورت نگرفته بود. این یکی از ویژگی های جالب فیلم محسوب میگردد، نمایش صحنه هایی جدید و تاکنون دیده نشده باعث شد تا نسبت به ۲۷ سال قبل کنجکاوتر شویم. کارگردان می توانست با نشان چند ﻓﻼﺵﺑﮏ پرونده را ببندد، اما در عوض ارتباط بین گذشته و حال را در تمام فیلم حفظ کرد، و اجازه نداد که بینندگان از گذشته دور شونـد. پس، بازگرداندن این نوجوان های پرانرژی و کنجکاو، که نترس و مشتاق هستند تصمیم بسیار درستی بوده و باعث افزایش جذابیت IT: Chapter 2 شده است.

همچنین بخوانید | آخرین اطلاعاتی که از فیلم ترسناک The Grudge 2020 داریم؛

نقش کمرنگ تر پنی وایز، یکی از ویژگی های منفی؟

it: chapter two

ایت در IT 2017 حضور درخشان تری نسبت به IT: Chapter 2 داشت، که نمی توانیم آن را جزو ویژگی های منفی قسمت دوم حساب کنیم ولی کمی از جذابیت فیلم می کاهد. برای کسانی که بخاطر پنی وایز مشتاق تماشای فیلم بوده اند، این قضیه کمی در ذوقشان خواهد زد اما واقعا نبایـد از آن بعنوان یک ویژگی بد یاد کنیم. نویسندگان IT: Chapter 2 تصمیم گرفتند بجای پررنگ تر کردن حضور خود او، بر آثار شیطانی وی بیافزایند و در نتیجه هر کدام از شخصیت های فیلم به نوعی از طرف پنی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. سکانس های خوبی برای این کار خلق شد، همه کار شده و گرافیکی که کیفیت شگفت انگیز و تحسین برانگیزی دارند.

یکی از سکانس های خیلی جالب و تحسین برانگیز IT: Chapter 2 جایی است که بو [با بازی Jessica Chastain] به خانه قدیمی خودش می رود، در ابتدا با یک ﻓﻼﺵﺑﮏ به گذشته می رویم و دورانی را می بینیم که او از طرف پدرش مورد آزار قرار می گیـرد، سپس صاحب خانه که از همان ابتدا رفتار مشکوکی داشت تبدیل به یک موجود حال به هم زن و وحشتناک می شود. بو وقتی که مشغول قدم زدن درون خانه است با عکس هایی روبرو می شود که مربوط به گذشته پنی وایز هستند، زمانی که هنوز یک انسان بود و در همین بین خودش هم ظاهر می شود. دیدن نسخه هنوز تبدیل به شیطان نشده پنی واقعا جالب و هیجان انگیز بود، و این سکانس را تبدیل به یکی از بهترین های IT 2 کرد. 

یک پایان مهیج و شگفت انگیز، درام و امیدبخش

پایان IT 2017 ناتمام بود و نمی توانست یک نتیجه کلی برای داستان باشد، اما IT: Chapter 2 به داستان یک پایان کاملا قطعی داد؛ ولی با این وجود امکان ساختن قسمت سوم وجود دارد، اما جزو برنامه نیست. در پایان فیلم IT: Chapter 2 یکی از شخصیت های اصلی داستان را از دست دادیم [ادی]، مرگ او باعث شد تا این پایان ناراحت کننده شود اما از آنجا که مرگش در تلاش برای کشتن ایت بود، ارزشمند شد و خداحافظی با او را راحت تر کرد. IT: Chapter 2 پایان هیجان انگیز و نفس گیری داشت، شخصیت های فیلم در نهایت با هم توانستند پنی وایز را تبدیل به یک دلقک پیر و ضعیف کنند، چون او از ترس تغذیه می کند و زمانی که ترسی نباشد قدرتی هم ندارد.

واقعا بهترین پایان ممکن نصیب IT: Chapter 2 شد، در سکانس مبارزه بازنده ها با ایت، داستان به اوج واقعی خودش رسید و موسیقی شگفت انگیز فیلم هم بعنوان یک عنصر مهم بر هیجان این سکانس افزود. درست در جایی که به نظر میرسید ایت پیروز شده و قهرمان های داستان ما در آستانه شکست خوردن قرار دارند، با اتحاد و کنار هم ایستادن، و غلبه کردن بر ترس خودشان او را شکست دادند و پیروز شدند. این پایان به ما ثابت کرد که بازنده ها هم می توانند برنده باشند، و با اتحاد انجام هر کاری ممکن است، حتی اگر این کار مبارزه با بزرگ ترین شیطان جهان باشد؛ در نتیجه می توانیم با قاطعیت بگوییم که IT: Chapter 2 یک پایان به شدت امیدوارکننده داشت.

همچنین بخوانید | فاز تولید Fast & Furious 9 به پایان رسید؛

و این داستان به پایان رسید

I

یکی از امیدهای بزرگ طرفداران ایت ادامه یافتن داستان این فیلم و ساخته شدن IT: Chapter 3 است، اما از همان ابتدا برنامه این بود که دو فیلم بسازند، پس داستان IT: Chapter 2 قرار نیست ادامه پیدا کند و مرگ پنی وایز یک پایان است برای این فرانچایز. البته امکان ادامه داستان وجود دارد و اگر استودیو بخواهد می تواند قسمت سوم را بسازد، اما کار چندان عاقلانه ای نیست و ممکن است نتیجه خوبی نداشته باشد. از طرفی، فروش IT: Chapter 2 نسبت به قسمت اول خیلی کمتر بوده و نقدهای چندان خوبی را هم دریافت نکرده، به همین دلیل غیرممکن است اصلا ایده های برای ساختن IT 3 وجود داشته باشد.

اگر IT: Chapter 2 به خوبی قسمت اول می فروخت و به همان اندازه مورد پسند منتقدین قرار می گرفت، می توانستیم بگوییم که شانس کمی برای ساخته شدن IT: Chapter 3 وجود دارد، ولی با وضعیت فعلی چنین اتفاقی ممکن نیست. اما در کل، بدون فکر کردن به آینده این فرانچایز، می توانیم از IT: Chapter 2 بعنوان یک فیلم شگفت انگیز و فوق العاده یاد کنیم، موشیاتی و تیمش واقعا سنگ تمام گذاشتند و یک اثر تکرارنشدنی را خلق کردند. ما قبل از IT 2017 فیلمی به این جالبی در ژانر ترس ندیده بودیم و بعد از IT: Chapter 2 هم احتمالا فیلمی به این زیبایی در ژانر ترس نخواهیم دید. بدون شک وداع کردن بـا پنی وایز با وجود شرور بودنش سخت است و نمی توانیم تصور کنیم که دیگر قرار نیست اعضای باشگاه بازندگان را ملاقات کنیم، ولی پنی دیگر زنده نیست و بچه ها هم حالا مشغول زندگی در گوشه ای از دنیا هستند، پس باید برایشان خوشحال باشیم. گفتنش سخت به نظر می رسد، ولی این داستان به پایان رسیده…

منتظر انتشار بررسی های بیشتر توسط مغناطیس نیوز باشید…


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir)، و اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.