چرا فیلم The Amazing Spider-Man 3 هرگز ساخته نشد؟

طی کمتر از دو دهه، فرانچایز Spider-Man صاحب یک تاریخچه پر فراز و نشیب در سینما شده است؛ ﺳﻪﮔﺎﻧﻪ اصلی Spider-Man (مرد عنکبوتی) به کارگردانی سام ریمی یک شاهکار واقعی بود، اما Amazing Spider-Man (مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز) تلاشی بود از سوی سونی برای جلب توجه مخاطبین نسل جدیدی به طرف این ابرقهرمان تار انداز، اما زمانی که اعلام شد پروژه Amazing Spider-Man 3 و ﺍﺳﭙﯿﻦﺁفهای آن لغو شده اند، خیلی از طرفداران شوکه شدند و از استویو پرسیدند که واقعا چرا. کاملا درست است که این اتفاق گیج کننده و عجیب بوده، اما در حقیقت یک داستان جالب پشت تمام این جریان ها وجود دارد؛

بعد از اینکه سام ریمی به دنبال مداخله استودیو از کارگردانی Spider-Man 4 پا پس کشید، و یک سری اتفاقات دیگر، Sony Pictures تصمیم گرفت تا فرانچایز را ریبوت کند — که البته حق هم داشت چون ژانر ابرقهرمانی وارد یک عصر جدید شده بود. اندرو گارفیلد بعنوان بازیگر جدید نقش پیتر پارکر انتخاب شد، مارک وب هم کسی بود که Amazing Spider-Man را جلوی دوربین برد. این فیلم که با بودجه ۲۳۰ میلیون دلاری ساخته شده بود در سال ۲۰۱۲ پا به گیشه گذاشت و توانست ۷۵۷٫۹ میلیون دلار بفروشد.

قسمت اول فروش خوبی را تجربه کرد اما نتوانست فروش بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلاری Spider-Man 2001 را تکرار کند، که خبر خوبی محسوب نمی شد. ولی سونی به دنبال یک اسپایدرمن جوان تر بود و فیم Amazing Spider-Man استودیو را به هدفش رساند. البته طرفدارانی که عاشق توبی مگوایر بودند از این تغییر ناراحت شدند، بسیاری هم از داشتن یک مرد عنکبوتی جدید خوشحال گشتند. بعلاوه، مگوایر نمی توانست تا ابد اسپایدرمن باشد و بلاخره یک روز مجبور به خداحافظی با او می شدیم.

همچنین بخوانید | اولین تریلر و پوستر رسمی فیلم Spider-Man: Far From Home

مردهای عنکبوتی

سونی در سال ۲۰۱۲ نسخه ریبوت شده مرد عنکبوتی را معرفی کرد، فیلم Amazing Spider-Man پا به گیشه گذاشت و با یک داستان خوب تلاش کرد تا دیگر اشتباهات سری قبلی را تکرار نکند، نسخه جدید مرد عنکبوتی جدی تر و واقعی تر به نظر می رسید. بازیگران این فیلم هم واقعا درجه یک بودند؛ از دنیس لری و مارتین شین گرفته تا اما استون و خود اندرو گارفیلد که همه بهترین بازی ممکن را از خودشان به نمایش گذاشتند. همانطور که اشاره کردیم Amazing Spider-Man فروش خوبی را تجربه کرد و با نقدهای خوبی هم روبرو شد.

به دنبال موفقیت های قسمت اول، شرایط برای تولید Amazing Spider-Man 2 فراهم شد؛ که طبق انتظار نتوانست موفقیت های اولین فیلم را تکرار کند. این فیلم در گیشه بین المللی ۷۰۸٫۹ میلیون دلار فروخت و تبدیل به کم فروش ترین فیلم مرد عنکبوتی شد، نقدهای چندان خوبی را هم دریافت نکرد. البته بازیگران در کار خودشان کم نگذاشتند ولی با این وجود فیلم به دل منتقدین ننشست، به همین دلیل از Amazing Spider-Man 2 بعنوان یک فیلم حدودا موفق یاد شد. با این وجود سونی تصمیم گرفت قسمت سوم را بسازد، حتی برنامه هایی برای تولید چند ﺍﺳﭙﯿﻦﺁف وجود داشت.
  

سونی قصد داشت Amazing Spider-Man 3 و ۴ را بسازد، طبق ادعای چندین منبع مختلف، برنامه هایی برای نه تنها بازگرداندن گون استیسی و پدرش وجود داشت، بلکه قصد تبدیل او به چیزی شبیه به اسپایدر-گون را هم داشتند (اگر نمی دانید، بدانید که اسپایدر-گون در واقع همان گون استیسی خودمان است اما قدرت های اسپایدرمن را دارد و در یک بُعد دیگر زندگی می کند). در این میان، سونی قصد داشت فیلمی برای ونوم و گروه شرور شش فاسد (Sinister Six) بسازد. البته در آن زمان اینکه بشنویم یک شرور قرار است شخصیت اصلی فیلم باشد کمی عجیب به نظر می رسید و اتفاقی نامعمول بود. در میان این همه برنامه و نقشه، شایعه ها ادعا کردند که فلیسیتی جونز ممکن است بعنوان فلیشیا هاردی معروف به گربه سیاه صاحب یک فیلم مستقل شود. سونی در واقع هدف خلق یک دنیای اشتراکی برای شخصیت های مرتبط با اسپایدرمن را داشت، چیزی شبیه به دنیای سینمایی مارول.

همچنین بخوانید | آیا حوادث Spider-Man: Far From Home قبل از Avengers: Infinity War و بعد از Endgame اتفاق می افتد؟

Spider-man mcu

دو فیلم Amazing Spider-Man 3 و ۴ قرار بود به ترتیب در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ پا به گیشه بگذارند، حتی بازگشت پل جیاماتی برای بازی در نقش راینو تایید شد. اما این دو فیلم تاخیر خوردند، مارک وب که یکی از علت های اصلی موفقیت های دو قسمت اول بود ادعا کرد که تنها برای کارگردانی قسمت سوم بازخواهد گشت، که اصلا نشانه خوبی نبود. در نهایت سونی تمام برنامه هایی که برای دنیای اشتراکی مرد عنکبوتی داشت را لغـو کرد. این حرکت برای سونی خیلی عجیب بود، چون برنامه های خیلی بزرگی برای اسپایدرمن داشتند و ناگهان تغییر عقیده دادند. به همین دلیل بسیاری تصور کردند که شاید به ﻓﯿﻠﻢﻧﺎﻣﻪ خوبی دست پیدا نکرده باشند، یا شاید با بازیگران به مشکل برخورد کرده اند و … اما ظاهرا مشکل خیلی بزرگ تر از این حرف ها بود.

هک شدن سونی در اواخر سال ۲۰۱۴ باعث فاش شدن اطلاعات زیادی درباره تغییرات ناگهانی فرانچایز مرد عنکبوتی شد. طبق همین اطلاعات دزیده شده و تعدادی ایمیل لو رفته، با وجود اینکه Amazing Spider-Man 2 نسبت به خیلی از فیلم های جهان عنوان موفقی بود، یک سری نقدهای نچندان خوب سونی را مجاب کرد تا مرد عنکبوتی را وارد مسیر جدیدی کند. یکی از برنامه های تازه، انتخاب یک بازیگر جدید برای بازی در نقش مرد عنکبوتی بود؛ یعنی تام هالند. انتخاب هالند برای این نقش به همه نشان داد که استودیو دوست دارد پیتر پارکر را همیشه جوان نگه دارد، و حاضرند برای رسیدن به این هدف هر کاری انجام دهند.

اطلاعات لو رفته به لطف هک نشان داد که سونی در حال مذاکره برای بستن یک قرارداد با مارول استودیوز بوده تا مرد عنکبوتی را وارد دنیای سینمایی مارول کند. این خبر باعث خوشحالی طرفداران در سراسر جهان شد، چون سالها بود که منتظر چنین اتفاقی بودند. بعد از آن هم اعلام شد که اسپیدی قرار است حضوری کوتاه در فیلم Captain America: Civil War (کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی) داشته باشد. پس سونی بیخیال خلق دنیای سینمایی اختصاصی خودش شد و در عوض مرد عنکبوتی را وارد دنیای اشتراکی مارول کرد.

همچنین بخوانید | قبل از Avengers: Endgame کدام یک از فیلم های مارول را باید دوباره تماشا کنیم؟

Amazing Spider-man 2

طبق اطلاعات لو رفته، اندرو گارفیلد خودش شخصا به سونی کمک کند تا مرد عنکبوتی را وارد یک مسیر جدید کند؛ و همچنین یکی از دلایلی بود که پروژه Amazing Spider-Man 3 لغو شد. بر پایه یک سری از ایمیل هایی که به لطف هک سونی فاش شدند، آقای گارفیلد قرار بود بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ در یک جشن واقع در برزیل حضور پیدا کند، جایی که باید توسط کازوئو هیرایی رئیس و مدیر عامل اجرایی شرکت سونی بعنوان بازیگر Amazing Spider-Man 3 معرفی می شد، اما گارفیلد در لحظه آخر برنامه را لغو کرد. در حقیقت او کسی بود که فیتیله این همه آشوب را کاملا ناخواسته روشن کرد، و البته در نهایت باعث خوشحالی طرفداران گشت!

ظاهرا، کازوئو هیرایی با کاری که گارفیلد انجام داد احساس تحقیر شدن کرد و رئسای استودیو به این نتیجه رسیدند که این کار یک توهین بزرگ به سونی بوده است. پس پروژه Amazing Spider-Man 3 را لغو و گارفیلد را اخراج کردند، در نهایت اسپایدرمن را به مارول سپردنـد. در سال ۲۰۱۷ اولین فیلم انفرادی او تحت عنوان Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: دور از خانه) روی پرده رفت و با استقبال خوبی هم روبرو شد. اما آخرین سوال بی جواب: چرا گارفیلد در آن مراسم حاضر نشد؟ ظاهر او به دنبال پرواز طولانی که داشت احساس بیماری می کرد و نمی توانست خودش را به پارتی برساند، که کاملا قابل درک است!!

سونی برنامه های زیادی برای مرد عنکبوتی داشت، یعنی همان خلق دنیای سینمایی اسپایدرمن؛ اما احساس ناراحتی کازوئو هیرایی باعث شد تا همه چیز را تغییر دهند، و دوباره برنامه ریزی کنند!! — البته سونی با تولید فیلم Venom (ونوم) اکنون استارت یک دنیای اشتراکی جدید را زده است، پس با چند سال تاخیر به برنامه های خودشان رسیدند.


ما را در تلگرام دنبال کنید: @mg_Newsir

1 نظر
  1. عاطی می گوید

    فیلم باحالی بود ولی دختره تو قسمت ۲ نباید میمرد این موضوع گند زد به آخرش خیلی بد تمومش کردن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

you're currently offline