تولید فیلم ابرقهرمانی Shazam چقدر هزینه داشته است؟

فیلم سینمایی Shazam (شزم) تازه ترین عنوان تولید شده در بستر ﺩﻧﯿﺎﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪﯾﺎﻓﺘﻪ ﺩﯼﺳﯽ (DCEU) است، اما یک سوال جالب: تولید آن چقدر هزینه داشته؟ باید بگوییم خیلی کمتر از چیزی که انتظارش را داشتیم. کمپانی Warner Bros که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره سخت و ناامیدکننده، این روزها مشغول لذت بردن از موفقیت های فیلم Aquaman — فروش یک میلیارد دلاری و نقدهای بسیار خوب که دریافت کرده — است، انتظار دارد با فیلم جدیدش Shazam که امروز پا به گیشه گذاشته بتواند به این روند صعودی ادامه دهد.

بعد از اینکه WB و DC Films متوجه شدند ﺩﻧﯿﺎﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪﯾﺎﻓﺘﻪ ﺩﯼﺳﯽ پا به جاده خاکی گذاشته و امکان موفقیت آن بسیار کم است، تصمیم گرفتند با ایجاد یک سری تغییرات به سمت قله پیروزی حرکت کنند. در نتیجه این تغییرات، والتر هامادا انتخاب شد تا بر روی فعالیت های ﺩﯼﺳﯽ در سینما نظارت کند. حالا، بجای اینکه تمرکز خودشان را بر روی رقابت با دنیای سینمایی اشتراکی مارول قرار دهنـد، سعی می کـنند تا در مسیر ساخته خودشان حرکت کنند و مطمئن شوند چیزی که طرفداران کمیک های ﺩﯼﺳﯽ می خواهند را تحویل آنها می دهد. حالا Shazam اولین فیلمی است که بعد از این تغییرات گسترده ساخته شده و آقای هامادا قبل از اینکه ترفیع رتبه بگیرد هم مشغول کار بر روی آن بوده. هدف آنها از ساخت Shazam این بوده که درخشان ترین فیلم DCEU را بسازند؛ از طرفی ظاهرا پول زیادی را هم صرف تولید این فیلم نکرده اند.

این فیلم توسط دیوید اف. سندبرگ کارگردانی شده و انتظار داریم که جزو عناوین موفق امسال باشـد. نخستین نقدها که خبر از فیلمی جالب و تماشایی داده اند، از طرفی امتیاز ۹۳ درصدی راتِن تومِیتوز این فیلم نشان داد که به دل منتقدین نشسته است، پس بعید نیست همین تعریف و تمجیدها کمک کند تا طی افتتاحیه به فروش بالاتری دست پیدا کند. ولی با این وجود، وارنر بروس برای تولید Shazam پول کمی خرج کرده تا در صورت فروش پایین تبدیل به یک شکست تجاری نشود.

همچنین بخوانید | زک اسنایدر قصد داشت یک ﺳﻪﮔﺎﻧﻪ برای Justice League بسازد!

طبق تازه ترین گزارشهای منتشر شده، فیلم سینمایی Shazam بـا هزینه ی ۸۰ تا ۹۰ میلیون دلاری ساخته شده است؛ بعضی ها اعتقاد دارند که تولیدش حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشته اما با این وجود نسبت به دیگر عناوین ابرقهرمانی با هزینه خیلی کمتری تولید شده است.

Shazam 2019

تولید یک فیلم کمیک بوکی خوب با این بودجه خودش کاری بزرگ محسوب می شود، اما ظاهرا وارنر بروس از پس آن برآمده است. برای مقایسه می توانیم به فیلم Captain Marvel (کاپیتان مارول) اشاره کنیم که تولیدش ۱۵۲ میلیون دلار برای مارول هزینه داشت، WB نیز فیلم Aquaman را با بودجه ۱۶۰ میلیون دلای تولید کرده بود که هر دو نسبت به دیگر عناوین این ژانر با هزینه کمتری جلوی دوربین رفته اند. ولی به WB حق کامل می دهیم که سرمایه زیادی را صرف ساختن Shazam نکرده، چون شزم شخصیت چندان پرطرفداری نیست و DCEU هم الان در وضعیتی قرار دارد که ضرر مالی می تواند نابودش کند.

بد نیست اشاره کنیم فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice (بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت) با بودجه ۲۵۰ میلیون دلاری ساخته شد که البته سود لازم را بازگرداند، Suicide Squad نیز با بودجه ۱۷۵ میلیون دلاری ساخته شد و سودآور بود، در حالی که Justice League (لیگ عدالت) با هزینه ای ۳۰۰ میلیون دلاری تبدیل به یک شکست تجاری بزرگ شد؛ اما آنها می توانند با بودجه ای خیلی کمتر یک فیلم شبیه به Shazam بسازند. حالا، این فیلم برای سودآور بودن حتما نباید ۶۰۰ میلیون دلار بفروشد و نصف این رقم هم کافی است!! — در واقع این فیلم اگر ۲۰۰ میلیون دلار هم بفروشد سودآور خواهد بود.

همچنین بخوانید | تریلر کامیک-کان فیلم سینمایی Shazam: من یک ابرقهرمانم!

اینطور که پیش بینی شده،Shazam قرار نیست فیلم پرفروشی باشد و نمی تواند موفقیت های تجاری Aquaman (آکوامن) را تکرار کند که برخلاف انتظار توانست ۱ میلیارد دلار بفروشد، اما بعید نیست که فیلم Shazam هم بتواند به موفقیت هایی نزدیک دست پیدا کند. فروش بالای این فیلم باعث می شود استودیو از این به بعد تمرکز خودش را بر روی شخصیت های کمتر شناخته شده کمیک های ﺩﯼﺳﯽ قرار دهد، بجای اینکه برای بتمن یا سوپرمن فیلم بسازد.

اکران فیلم سینمایی Shazam از امروز در سینماهای آمریکا و دیگر کشورهای جهان آغاز شد، پس منتظر انتشار گزارش های بیشتر در رابطه با وضعیت فروش آن باشید.


ما را در تلگرام دنبال کنید: @mg_Newsir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.