تحلیل اولین تریلر رسمی فیلم سینمایی Shazam: برخاسته از کتاب های مصور!

همانطور کـه انتظار داشتیم اولین تریلر از فیلم سینمایی Shazam (شزم!) به کارگردانی دیوید اف. سندبرگ طی همایش کامیک-کان منتشر شد و سپس در اختیار ما قرار گرفت. با تماشای این تریلر متوجه شدیم که سازندگان فیلم برای خلق شخصیت شزم و همچنین بیلی بتسون از خاستگاه او در سری کمیک های New 52 الهام گرفته اند. اشر آنجل در نقش بیلی بتسون ظاهر شده، یک یتیم با گذشته ای پر از دردسر که توسط یک جادوگر باستانی انتخاب می شود تا قدرت های “شزم!” را در اختیار بگیرد.

برخلاف دیگر فیلم های فرانچایز Worlds Of DC، این عنوان از حال و هوایی کمدی برخوردار است و فضای بچگانه تری نسبت به فیلم های قبلی که بیشتر تاریک بودند دارد. خودتان حساب کنید، یک نوجوان پردردسر صاحب قدرتی می شود که می تواند با سوپرمن هم مبارزه کند، پس قطعا قضیه جالب خواهد شد. بیلی یک رفیق دارد به نام فِردی فریمن (با نقش آفرینی Jack Dylan Grazer) که به او کمک می کند تا قدرت های شزمی خودش را بشناسد و از آنها برای انجام کارهای ابرقهرمانی استفاده کنـد — مثل نجات یک متصدی فروشگاه از دست سارقین — اما این تمام قضیه نیست؛ همانطور که در تریلر دیدیم شخصیتی شرور به نام دکتر سیوانا (با نقش آفرینی Mark Strong) وجود دارد که به اندازه کافی قوی است تا شزم را شکست دهد!!

© در کمیک های اصلی Captain Marvel بیلی بخاطر خلوص قلبـی خودش توسط جادوگر انتخاب می شود تا قدرت های شزم را بدست بگیرد. اما در کمیک های ریبوت New 52 اینطور نیست. در این سری جدید بیلی یک پسر بچه بی ادب، و دردسرساز است که ناپدری و نامادری خودش را بیچاره می کند — مثلا پشت سر آنها ادا در می آورد. حال پسر بچه ای که در تریلر دیدیم چیزی شبیه به همین توصیفات بود!! © بیلی شاید بچه چندان پاک نیتی نباشد اما درون خودش یک بخش قهرمانی دارد؛ وقتی قلدرهای مدرسه فِردی را اذیت می کنند، بیلی دخالت کرده و آنها را می زند، و خودش را در دردسری تازه می اندازد. سپس بیلی، که سعی می کند تا از فِردی و بقیه فاصله بگیرد، اصرار دارد که اتفاق مهمی رخ نداده و می گوید “من فقط از قلدرها خوشم نمی آید.” در نهایت همین اخلاق بیلی یکی از دلایلی است که برای به ارث بردن قدرت های شزم توسط جادوگر انتخاب می شود.

همچنین بخوانید: آیا دنیای ابرقهرمانی وارنر بروس “Worlds of DC” نام دارد؟

شزم! 2019

© یکی دیگر از صحناتی که مستقیما از کمیک های شزم برای فیلم بطور دقیقی بازسازی شده، و در تریلر هم آن را مشاهده کردیم، صحنه فرار بیلی از دست برادران بریِر (Bryer) است، همان قلدرهایی که از دست او کتک خوردند، که با پریدن درون یک واگن از دستشان خلاص شد. این قطار بصورت جادویی وی را به قلعه جادوگر (با نقش آفرینی Djimon Hounsou) منتقل می کند؛ و مابقی ماجرا که در تریلر مشاهده کردید. © خب، بچه ای که همه را مسخره می کند و کلا جدی بودن را یاد نگرفته، قطعا با دیدن اینکه قطار او را به قلعه یک جادوگر منتقل کرده متعجب می شود و شاید هم بخندد، مخصوصا زمانی که باید یک کلمه جادویی را بر زبان آورد. حال در تریلر و همچنین در کمیک های کاپیتان مارول، بیلی به گفتن نام جادوگر چندان علاقه خاصی نشان نمی دهد و تصور می کند همه چیز شوخی است. البته جادوگر با فهمیدن این قضیه عصبانی می شود و در نهایت بیلی از ترس کلمه “شزم!” را فریاد می زنـد.

© اولین شخصی که از تبدیل شدن بیلی به شزم مطلع می شود، برادر یتیم خانه ای او فِردی است. در تریلر دیدیم شزم با یک کاغذ که روی آن نوشته “فریاد نزن” ناگهان پشت پنجره ظاهر می شود. او یک مرد بزرگ با لباسی قرمز است که واقعا دستپاچه به نظر می رسد؛ در کمیک ها شزم یقه فِردی را می گیرد و بلند می کند تا مانع فرار او شود، اما در فیلم ناگهان با یک نوشته اخطارآمیز پشت پنجره آشپزخانه ظاهر می گردد!! © حالا که او یک ابرقهرمان است و نگران نیست مثلا از دفتر مدیر وی را بخواهند یا گیر قلدرها بیافتد، بیلی به خانه خانواده Bryer می رود و ماشین آنها را منهدم می کند. در تریلر می بینیم که تخریب ماشین در بیرون مدرسه اتفاق می افتد، در حالی که برادران Bryer چهره ترسیده ای به خودشان گرفته اند، بیلی با یک دوربین بر روی کلاه خودش مشغول لذت بردن از لحظه است!!

همچنین بخوانید: فیلم Green Lantern Corps چیزی را بازآفرینی می کند که طرفداران ﺩﯼﺳﯽ می دانند

Shazam

© بعنوان شزم، بیلی می تواند اشیای الکترونیکی را شارژ کند تنها با لمس کردن آنها یا نزدیک کردن دست خودش به وسیله مورد نظر — این قضیه زمانی که او مشغول خراب کردن ماشین خانواده Bryer بود فاش شد؛ چون چراغ ماشین ناگهان روشن می شود، سپس هم به یک رشته از چراغ های کریسمس دست می زند. حال در تریلر ما دیدیم که سعی داشت با این قدرت خودش موبایل های مردم را شارژ کند که البته بیشتر شبیه مردم آزاری بود تا کمک چون تمام گوشی ها منفجر شدند — احتمالا بخاطر ولتاژ بالا بود.

شزم!

© اما این فیلم یک تفاوت خیلی بزرگ نسبت به داستان خاستگاه New 52 شخصیت شزم دارد: غیبت آشکار بلک ادم (Black Adam). دواین جانسون برای ایفای نقش بعنوان این ابرشرور انتخاب شده بود اما در فیلم سینمایی Shazam حاضر نشد. در عوض، سازندگان تصمیم گرفتند دکتر سیوانا را بعنوان شرور فیلم انتخاب کنند. همانطور که در تریلر مشاهده کردیم، سیوانا یک چشم آبی درخشان دارد، این چشم بـه او توانایی مشاهـده جادو را می دهد. در کمیک ها، او این چشم درخشان و زخم روی صورتش را زمانی کـه سعی دارد بلک ادم را از مقبره حبس شده در آن خارج کنـد بدست می آورد. شاید در فیلم سیوانا به قدرت های بلک ادم وابسته باشد در حالی که بیلی به قدرت هـای شزم وابسته است.

همچنین بخوانید: احتمالا Avengers 4 بهترین فیلمی است که برادران روسو برای مارول ساخته اند؛

وقتـی او جلوی سرقت فروشگاه را می گیرد، متوجه می شود ضدگلوله است. این قضیه باعث می شود که بیلی کمی به خودش و قدرت های شزمی مغرور شود چون دیگر کسی توانایی مقابله با او را ندارد، اما در کمیک ها بلک ادم جلوی مشت وی را می گیرد و در این نقطه به غرورش پایان می دهد. در تریلر ما صحنه ای مشابه را مشاهده می کنیم، تنها با این تفاوت که دکتر سیوانا جلوی مشت او را می گیرد و باعث شوکه شدن شزم می گردد. در کمیک ها، بعد از این اتفاق بیلی بجای اینکه بماند و با بلک ادم مبارزه کند، به حالت انسانی خودش بازمیگردد و فرار می کند!!

شزم!

© بیلی انسان چندان بشر دوستی نیست، وقتی که صاحب این قدرت ها می شود اولین چیزی که او و فِردی به آن فکر می کنند پیدا کردن راهی برای استفاده شخصی از شزم! است. و حالا با توجه به اینکه بیلی یک مرد بزرگ است، آنها به یک فروشگاه می روند تا مقداری آبجو (beer) بخرند. در همین صحنه است که سارقین تلاش می کنند تا به فروشگاه دستبرد بزنند و سپس با خشم شزم روبرو می گردند. بیلی جلوی آنها را می گیرد، در عوض بعنوان جایزه مقداری نوشیدنی و خوراکی برمیدارنـد!!

خب، حال نظر شما در مورد این تریلر چیست؟ در این گزارش چیزی از قلم نیافتاده؟


ما را در تلگرام دنبال کنید: @mg_Newsir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.