باکس آفیس: 2021 سال مبارزه تجاری بتمن و اسپایدرمن است!

در تابستان سال ۲۰۲۱ شاهد اکران دو فیلم مهم خواهیم بود، Spider-Man: Homecoming 3 و The Batman که در واقع مورد انتظارترین عناوین سال هستند. ساخته شدن فیلم جدید مرد عنکبوتی در حالی ممکن شده که سونی و دیزنی یک قرارداد تازه با هم بسته است، طبق این قرارداد پیتر پارکر می تواند در دو فیلم دیگر از MCU نمایان شود، در عوض دیزنی باید در هزینه های تولید Spider-Man 3 شریک شود و در نهایت هم ۲۵% سود حاصل از فروش فیلم را در اختیار خواهد داشت. زمانی که قرارداد قبلی به پایان رسیده بود سونی اعلام کرد که به تنهایی هم می تواند به توسعه این مجموعه فیلم ادامه دهد و نیازی به مارول ندارد، اما ظاهرا به لطف تلاش های تام هالند (بازیگر نقش مرد عنکبوتی) دیزنی و سونی به توافق جدیدی رسیدند.

این اتفاق باعث شد تا طرفداران بیشتر از قبل مشتاق تماشای Spider-Man 3 شوند، از طرفی Spider-Man: Far From Home (مرد عنکبوتی: دور از خانه) پایان هیجان انگیزی داشت و داستان آن باید در سومین فیلم توسط خود مارول ادامه پیدا کند. بعد از اینکه مرد عنکبوتی در سومین فیلم انفرادی خودش نمایان شد، شاهد حضورش در یکی دیگر از فیلم های MCU خواهیم بود؛ شایعه ها ادعا دارند که این فیلم Avengers 5 است، اما برخی منابع حرف از حضور پیتر در Captain Marvel 2 (یا ۳) می زنند، همچنین شنیده ایم که ممکن است شاهد ساخته شدن یک فیلم با حضور ددپول و اسپایدی باشیم، ولی هیچکدام از شایعه ها هنوز تایید نشده اند.

همچنین بخوانید | اطلاعاتی تازه (و مهم) از داستان فیلم The Batman فاش شد؛

اما داستان ساخته شدن فیلم The Batman خیلی جالب تر است: فیلم انفرادی بتمن در اصل قرار بود توسط بن افلک نوشته و کارگردانی شود، و چون یک ادامه برای Justice League (لیگ عدالت) بود خود او باید در نقش بتمن ظاهر می شد، اما افلک بعد از اینکه وظیفه نویسندگی و کارگردانی را از روی دوش خودش برداشت، از بازی در نقش بروس وین هم کناره گیری کرد. بعد از افلک، مت ریوز بعنوان نویسنده و کارگردان The Batman انتخاب شد، در ابتدا تصور می شد که او قرار است این فیلم را با بن افلک بسازد، اما سپس بطور رسمی تایید شد که وقایع فیلم در گذشته اتفاق می افتد و به روایت داستانی با حضور نسخه جوان بروس وین می پردازد، بتازگی هم رابرت پتینسون بعنوان بازیگر نقش اصلی این فیلم انتخاب شده است.

The Batman

دو کمپانی مارول و ﺩﯼﺳﯽ رقیب هم هستند و شکی در این حقیقت وجود ندارد، ولی در تابستان ۲۰۲۱ قرار است به معنای واقعی کلمه رقابت تجاری را تجربه کنند؛ چونکه دو فیلم THE BATMAN و SPIDER-MAN 3 با فاصله خیلی کم نسبت به هم روی پرده می روند؛ سومین فیلم انفرادی مرد عنکبوتی در تـاریخ ۱۶ جولای ۲۰۲۱ (مصادف با جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰) پا به گیشه خواهد گذاشت، اولین فیلم انفرادی بتمن هم در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱ (مصادف با جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰) راهی گیشه می شود. جالب است بدانید که در تابستان سال ۲۰۱۲ هم بتمن و اسپایدرمن یک رقابت تجاری را تجربه کردند، چرا که The Amazing Spider-Man و Dark Knight Rises با فاصله خیلی کم نسبت به هم اکران شدند!

همچنین بخوانید | مرد عنکبوتی در یکی دیگر از فیلم های MCU حضور خواهد داشت؛ بجز Spider-Man 3

هر دو فیلم عملکرد خوبی داشتند اما در نهایت این بتمن بود که پیروز رقابت شد، The Dark Knight Rises توانست بیشتر از یک میلیارد دلار بفروشد که بیشتر به پشتوانه موفقیت های The Dark Knight بود. ولی در سال ۲۰۲۱ اوضاع کاملا برعکس است، Spider-man 3 به پشتوانه موفقیت های Homecoming و Far From Home روی پرده می رود، در حالی که بتمن قرار است تازه کارش را آغـاز کند. در سال ۲۰۱۷ هم مارول و ﺩﯼﺳﯽ خیلی جدی با هم رقابت کردند، Thor: Ragnarok اوایل نوامبر پا به گیشه گذاشت و دو هفته بعد هم Justice League از راه رسید. هر دو فیلم در بستر فرانچایزهایی بزرگ ساخته شده بودند، اما در این رقابت ﺩﯼﺳﯽ باخت را به معنای واقعی کلمه تجربه کرد.

Far from home

شکست لیگ عدالت وارنر بروس و ﺩﯼﺳﯽ را قانع کرد که بهتر است تمرکز خودشان را بر روی فیلم های انفرادی قرار دهند، و رقابت با مارول را هدف خودشان قرار ندهند؛ که در حقیقت تصمیمی طلایی بوده است. موفقیت بزرگ رگنروک هم باعث شد تا مارول بیشتر از همیشه به عنصر تنوع توجه کند، که همین فیلم های مرد عنکبوتی خودشان بهتره مثال برای متنوع بودن هستند. اما در تابستان ۲۰۲۱ برای اولین بار، دو فرانچایز MCU و DCEU که هر در وضعیت خوبی قرار دارند با هم بطور مستقیم رقابت می کنند، بتمن و اسپایدرمن هم نمایندگان این دو گروه هستند.

باید بدانید که فیلم های The Amazing Spider-Man و Spider-Man: Homecoming همچنین Spider-Man: Far From Home در چهارمین آخرهفته ماه جولای روی پرده رفتند، بطوری که این تاریخ تبدیل شد به زمانی که همه منتظر مرد عنکبوتی هستند. اما زمانی که معلوم شد فیلم انفرادی بتمن قرار است خیلی نزدیک به این هفته راهی گیشه شود، ظاهرا دیزنی و سونی تصمیم گرفتند برای جلوگیری از یک رقابت خیلی مستقیم تغییری در برنامه های خودشان ایجاد کنند، در نتیجه Spider-man 3 چند هفته دیرتر پا به گیشه می گذارد. البته، اکران یکی از انیمیشن های هنوز بدون عنوان کمپانی پیکسار قرار است در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد و ۱۴۰۰) آغاز شود، شاید دیزنی به همین دلیل تاریخ اکران Spider-man 3 را تغییر داده است، ولی بعید نیست که بخاطر بتمن بوده باشد.

همچنین بخوانید | رابین ممکن است در فیلم The Batman دیده شود، قبل از فیلم انفرادی Nightwing

اگر بخواهیم از نظر محبوبیت حساب کنیم، هر دو شخصیت شهرتی بین المللی دارند، ولی در سینما نسخه تام هالند اسپایدر پرطرفدارتـر است، به لطف حضور در فیلم های Avengers و همچنین دو فیلم انفرادی موفقش. اما بتمن جوان تازه قرار است در سال ۲۰۲۱ شروع بکار کند و هنوز کسی نمی داند قرار است نسخه خوبی باشد یا بد. ولی با توجه به اینکه فیلم انفرادی شخصیتی مثل آکوامن که خیلی هم مشهور نیست توانست بیشتر از یک میلیارد دلار بفروشد، می توانیم انتظار داشته باشیم که The Batman خیلی موفق تر عمل کند، ولی نمی توانیم بطور دقیق بگوییم که می تواند در رقابت با Spider-man 3 پیروز شود… ولی، با توجه به شهرت روزافزون MCU، شاید حدس زدن خیلی سخت نباشد، درست نیست؟


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir)، و اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.