نگاهی به اولین اپیزود از سریال Swamp Thing: ترسناک و تاریک!

عمده شهرت ﺩﯼﺳﯽ بخاطر کتاب های مصور این کمپانی می باشد، اما سالهاست که در تلویزیون هم فعالیتی چشمگیر و درخشان دارد. ما چند دهه قبل هم شاهد تولید سریال هایی مثل The Flash (فلش با بازی جان ویسلی شیپ) یا Shazam (شزم با بازی جکسون باستویک و مایکل گری) بودیم، اما درخشش واقعی ﺩﯼﺳﯽ در تلویزیون از سال ۲۰۱۰ به بعد آغاز شد؛ زمانی که Arrow (کماندار) روی آنتن شبکه The CW رفت و استارت یک دنیای اشتراکی تحت عنوان Arrowverse را زد.

سریال های Arrowverse با بودجه کمی تولید می شوند، بنابراین فقط سرگرم کننده هستند و از نظر هنری، جلوه های ویژه و حتی انتخاب بازیگر هم حرفی برای گفتن ندارند، امـا با این وجود خیلی پرطرفدار هستند. ولی، در اواخر سال ۲۰۱۸ ما شاهد شروع بکار یک سرویس استریم اختصاصی تحت عنوان DC Universe بودیم که افتتاح شد تا تبدیل شود به یک بستر مناسب برای تولید و عرضه محصولات کمپانی ﺩﯼﺳﯽ؛ از کتاب های مصور و فیلم های کلاسیک گرفته تا سریال های لایو-اکشن جدید.

همچنین بخوانید | اطلاعاتی تازه از سریال های بعدی سرویس استریم DC Universe

زمانی که Titans (تایتان ها) منتشر شد، بعنوان اولین سریال لایو-اکشن سرویس استریم DC Universe، طرفداران از اکشن تماشایی و جلوه های ویژه این سریال تمجید کردند. Titans حرف های زیادی برای گفتن داشت، داستان خوبی را روایت می کرد و به اندازه کافی مجذوب کننده بود. اگرچه در پایان همه را ناامید کرد، اما بطور قطع یکی از بهترین سریال ابرقهرمانی ﺩﯼﺳﯽ بود. بعد از پایان این سریال، پخش Doom Patrol (جوخه نفرین شده) آغاز شد؛ بعنوان دومین سریال لایو-اکشن این سرویس استریم که در کمال تعجب از اولی هم بهتر بود. Doom Patrol قوانین سنتی ژانر ابرقهرمانی را کنار گذاشت و در عوض یک داستان کاملا متفاوت را روایت کرد.

Swamp thing

سریال Doom Patrol هم مشکلات زیادی داشت، اما با وجود تمام نکته های بد، پر بود از ویژگی های خوب. بنابراین برای ما تبدیل به یک سوال شد که سومین سریال قرار است چقدر خوب باشد؟ سریالی لایو-اکشن تحت عنوان Swamp Thing (موجود مرداب) که پخش آن از روز جمعه آغاز شد و قرار است تا ده هفته ادامه پیدا کند. خوشبختانه رئسای DC Universe برخلاف The CW از اشتباهات گذشته درس می گیرند و نهایت تلاش خودشان می کنند تا آنها را دوباره تکرار نکنند. به همین دلیل، Swamp Thing می تواند خودش را بعنوان یکی از بهترین سریال های ﺩﯼﺳﯽ نمایان کند.

همانطور که نویدش را داده بودند، Swamp Thing یک سریال مناسب برای سنین بزرگسال است، چون دارای محتوایی خشن و تاریک می باشد. به ما قول سریالی تاریک و ترسناک را داده بودند، دقیقا هم چنین چیزی را تحویل ما دادند. سریال Swamp Thing بدون اینکه بیهوده وقت را هدر دهد، خیلی زود داستان را آغاز می کند، و از همان ابتدا در گوش بیننده می خواند که “هی، قراره یه اتفاق بد بیوفته!!” و به همین دلیل هم بیننده همواره هیجان زده باقی می ماند.

همچنین بخوانید | آخرین اطلاعاتی که از فصل دوم سریال لایو-اکشن Titans داریم

همه کسانی که به تماشای Swamp Thing نشسته اند قبل از شروع پخش، از داستان آن مطلع بوده اند، اما با این وجود داستان را در بهترین شکل ممکن روایت کرد؛ کل ماجرا بر محور دختری به نام اَبی آرکن می چرخد که کریستال رید در نقشش ظاهر شده، بازیگری که بواسطه Teen Wolf به شهرت رسید و با Gotham پا به دنیای ﺩﯼﺳﯽ گذاشت. دکتر آرکن یک پژوهشگر CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری) است که برای تحقیق بر روی یک ویروس منشا گرفته از مرداب به خانه دوران کودکی خودش، شهر ﻫﻮﻣﺎ واقع در ﻟﻮﺋﯿﺰﯾﺎﻧﺎ بازمیگردد. اما زمانی که تحقیق را شروع می کند، از نتیجه تعجب زده می شود!

سریال Swamp thing

زمانی که این ویروس شروع به بیمار کردن مردم شهر می کند، سازمان CDC برای کمک از راه می رسد. اما این اصل ماجرا نیست و در واقع عده ای در تلاش هستند تا از خواص این مرداب برای کسب ثروث استفاده کنند. در این میان ﺍﻟﮏ ﻫﺎﻟﻨﺪ (اَندی بین) سعی می کند پرده از راز تاریک پشت این حوادث بردارد، او خیلی زود با اَبی برخورد می کند و سپس یک همکاری جالب بین آنها شکل می گیرد. البته، دکتر ﻫﺎﻟﻨﺪ تا حدودی راز مورد نظر خودش را کشف می کند و به همین دلیل هم کشته می شود، ولی در نهایت می بینیم که مرداب او را نجات می دهد، البته تا حدودی!

اگر بخواهیم از جلوه های ویژه Swamp Thing تعریف کنیم، باید بگوییم که برای یک سریال که بودجه عظیمی هم پشتش نخوابیده خیلی خوب است و واقعا عالی کار کرده اند. از نظر داستانی، سریال جدید DC Universe به اندازه کافی کشش دارد و می تواند مخاطب را تا آخر کنار خودش نگه دارد. Swamp Thing داستان ناراحت کننده ای را روایت می کند، نگاهی به جنگ طبیعت و انسان ها دارد، و پر از صحنات غافلگیرکننده است. البته همیشه نمی توانیم از اپیزود اول در مورد کل سریال قضاوت کنیم، ولی از همین ابتدا کاملا معلوم است که با چه نوع سریالی طرف هستیم و متوجه می شویم که سازندگان آن چه ایده هایی داشته اند.

همچنین بخوانید | نگاهی تازه به لباس دختر ستاره‌ای در سریال لایو-اکشن Stargirl

از نظر ترسناک بودن هم سازندگان Swamp Thing واقعا خوب عمل کرده اند. در طول همین یک اپیزود بارها با صحنات مختلف خودش به بیننده شوک وارد می کند، موسیقی جالب و مهیج هم کمک بسیار خوبی در وارد کردن این شوک هاست. لحظات اوج داستان با یک موسیقی گوش نواز ترکیب شده و یک اثر هنری جالب را خلق کرده است. ما بعنوان ببیننده نچندان حرفه ای می توانیم از Swamp Thing بعنوان یک سریال خوب یاد کنیم، سریالی که جالب، تاریک و گاهی اوقات ترسناک است. سریالی که شخصیت هایی غنی، داستانی شنیدنی و خوشبختانه بازیگرانی خوب دارد.

سریال سوامپ ثینگ

سریال Swamp Thing برخلاف Doom Patrol بیشتر بر روی زمان حال تمرکز دارد و زیاد تلاش نمی کند تا گذشته شخصیت ها را برملا کند. البته این قضیه نمی تواند یک ایراد باشد، چون ممکن است در اپیزودهای بعدی کمی از گذشتـه این شخصیت ها برای بینندگان فاش شود، و شاید سازندگان سریال دوست دارند در خلال حوادث ما را از پیشینه شخصیت ها مطلع کنند. مثل صحنه ای که اَبی برای صحبت با یک خبرنگار به کافه می رود و مادر دوست قدیمی خودش را می بیند، ما بواسطه همین صحنه متوجه شدیم که او را بخاطر مرگ دوستش مقصر می دانند و اَبی به همین دلیل بعد از اتمام تحصیل دیگر به شهر مادری خودش بازنگشته است.

در نهایت می توانیم ادعا کنیم که Swamp Thing تا این لحظه بهترین سریال ساخته شده توسط DC Universe می باشد که نشان می دهد به سرعت در حال تکامل و پیشرفت هستند، در واقع اگر اوضاع طبق انتظار پیش برود ما طی سالهای آینده شاهد تولید سریال های لایو-اکشن خیلی جالب تری هم خواهیم بود. حال باید صبر کنیم تا دومین اپیزود Swamp Thing منتشر شود و ببینیم که نویسندان سریال چه برنامه ای برای آینده دارند، شروع که عالی بـود!


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsirاینستاگرام و توییتر

2 نظرات
 1. E.N می گوید

  واقعا قسمت اول خوبی بود، سریال سوامپ ثینگ هم مثل دووم پاترول یکی از متفاوت ترین سریال های دی سی هستش، یکی از اشکالاتی که سریال قبلی یعنی دووم پاترول داشت این بود که دائم سعی میکرد بیخود و بی جهت از درجه سنی tv_ma نهایت استفاده رو بکنه اما در سوامپ ثینگ همه چیز به موقع و به جا بود، ممنون از تحلیلتون
  اما سریال های اروورس به خصوص ارو و فلش هم حرفی برای گفتن از نظر هنری و مخصوصا انتخاب بازیگر دارند، بهتره بگیم داشتن، البته دوباره دارن جون میگیرن و اتفاقا عوامل،سعی میکنند از اشتباهات درس بگیرن اما یکی رو درست میکنن، یکی دیگه ایجاد میشه و این به خاطر قسمت های زیاد هر فصله که در فصل های اول مشکلی نداشت چون کلی ایده موجود بود اما الان واقعا این زیاد بودن قسمت ها مشکل ساز شده، بااینحال باز هم پیشرفت کردن نسبت به سال قبل، مثلا همین فصل هفتم ارو و فصل پنجم فلش واقعا از تایتان ها بهتر بودن، مخصوصا فصل هفتم ارو

  1. آرش اسکندری
   آرش اسکندری می گوید

   👍👍

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.