بعد از شکست تجاری Dark Fate چه سرنوشتی در انتظار فرانچایز Terminator است؟

قرار بود ناجی فرانچایز خودش باشد، اما Terminator: Dark Fate (نابودگر: سرنوشت تاریک) در گیشه با استقبال سرد طرفداران روبرو شد و خوب نفروخت، حال با توجه به این شکست بزرگ‌ یک سوال در ذهن ما ایجاد شده؛ اکنون چه سرنوشتی در انتظار فرانچایز Terminator است؟ اولین قسمت های نابودگر که توسط خود جیمز کامرون کارگردانی شده بودند شروع قدرتمند فرانچایز و همزمان پایان دوران قدرت آن بودند. اما بعد از Terminator 2: Judgement Day (نابودگر ۲: روز داوری) این فرانچایز پا به جاده خاکی گذاشت و هیچوقت هم‌ به مسیر اصلی خودش بازنگشت.
 

دو قسمت اول واقعا جزو شاهکارهای ژانر علمی-تخیلی بودند و هنوز هم در لیست برترین عناوین این ژانر قرار می گیرند، اما فیلم های بعدی Terminator نتوانستند موفقیت های آغازین را تکرار کنند. Rise of the Machines (خیزش ماشین‌ها) شروع دوران افول نابودگر بود، Salvation (رستگاری) و Genisys (جنسیس) هم فرانچایز را از عرش پایین کشیدند و آن را با نهایت قدرت به فرش زدند. این فیلم ها فروش جالبی نداشتند، نقدهای بدی گرفتند و هدفشان فقط نابود کردن میراث Terminator بود.

همچنین بخوانید | فیلم‌برداری Avatar 2 به پایان رسید؛ (البته برای ۲۰۱۹)

در شرایطی که دیگر امیدی نسبت به آینده نابودگر وجود نداشت، Dark Fate از راه رسید تا این فرانچایز را به ریشه های خودش بازگرداند، کـه تا حدودی هم در انجامش موفق بود؛ منتقدین از Dark Fate بعنوان بهترین فیلم نابودگر بعد از Judgement Day یاد کرده اند، اما این فیلم نتوانسته نظر طرفداران را جلب کند، در نتیجه به فروش مناسبی دست نیافت و از آنجا که با بودجه عظیمی تولید شده، حالا بعنوان یک اثر شکست خورده در نظر گرفته می شود. شکست تجاری این فیلم که قرار بود ناجی Terminator باشد، حالا آینده این فرانچایز را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

حال به نظر شما Terminator: Dark Fate ممکن است صاحب یک ادامه شود؟ خب، قبل از اینکه Dark Fate راهی گیشه شود و‌ یک سرنوشت تاریک را برای فرانچایز نابودگر رقم بزند، برنامه هایی برای فیلم های آینده وجود داشت. حتی خود کامرون هم طی صحبت هایش به این ادامه ها اشاره کرده بود و ظاهرا برنامه هایی برای این کار در سر داشته، خود فیلم هم شرایط را برای وقایع آینده آماده می کند. اما عملکرد تجاری ضعیف Dark Fate باعث شده تا تمام برنامه ریزی ها بی‌نتیجه شوند، چون غیرممکن است ادامه ای برای این فیلم ساخته شود و Dark Fate حکم یک پایان را دارد برای داستان سارا کانر و ربات های نابودگر.

Terminator: dark fate

این فیلم طی سه روز نخست اکران در ایالات متحده فقط ۲۹ میلیون دلار فروخت، که اولین نشانه از یک اکران ناامیدکننده بود. خیلی زود رسانه ها فاش کردند که Dark Fate قرار است ضرری ۱۲۰ میلیون دلاری روی دست استودیو بگذارد، چون بودجه ۱۸۵ میلیون دلاری و هزینه‌های گزاف تبلیغات با این فروش پایین غیرقابل بازگشت هستند. با این شرایط، اگر هم برنامه ای برای تولید فیلم های بعدی وجود داشته، قرار نیست به نتیجه برسد. پس، بعد از شکست Dark Fate سرنوشتی جز تباهی در انتظار Terminator نیست، مگر اینکه از نو شروع کنند که کار خطرناکی محسوب می شود و نیاز به یک‌ ریسک بزرگ دارد.

دو فیلم نخست نابودگر توسط جیمز کامرون ساخته شدند و به لطف استعدادهای شگفت انگیز این فیلم‌ساز بزرگ، عناوینی جالب و تماشایی بودند. اما بعد از آن، فرانچایز از مسیر حقیقی خودش خارج شد و تیم های جدید هم نتوانستند نابودگر را به دوران اوج خودش بازگردانند. تا اینکه Dark Fate از راه رسید، این فیلم سه قسمت قبلی مجموعه را نادیده گرفت و بعنوان یک ادامه برای Judgement Day ساخته شد، تا شاید بتوانند نابودگر را دوباره باشکوه کنند‌. البته این کار را انجام دادند و بیشتر کسانی که Dark Fate را دیده اند قبول دارند که اثری جالب است، اما بازگرداندن شخصیت های قدیمی، بازگشت خود کامرون و ارتباط مستقیم با دو فیلم نخست، نتوانست نظر مردم را جلب کند.

همچنین بخوانید | ﭘﺮﻓﺮﻭﺵﺗﺮﯾﻦ فیلم های سال ۲۰۱۹ (تا امروز)

داستان Dark Fate قرار نیست ادامه پیدا کند، پس آیا این به معنی مرگ فرانچایز نابودگر خواهد بود؟ خب، این فرانچایز اکنون چند دهه است که در کما به سر می برد و سرنوشت تاریک آخرین تلاش برای بازگشت به زندگی بوده. شکست تجاری این فیلم به همه نشان داد که Terminator دیگر یک مجموعه پرطرفدار نیست و قدرت گذشته را ندارد، پس ریبوت کردن آن هم نمی تواند نجاتش دهد. با این حساب، بهترین تصمیم این است که به Terminator اجازه استراحت دهند، و به امید روزی بنشینند که فرصتی برای بازگشت پیدا شود. پس، فعلا آینده روشنی برای این فرانچایز وجود ندارد؛

منتظر انتشار گزارش های بیشتر توسط مغناطیس نیوز باشید…


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: تلگرام (@mg_Newsir)، و اینستاگرام

2 نظرات
  1. پرهام می گوید

    آقای اسکندری مگه قسمت اول کراس اور ۲۰۱۹ امروز نمیاد؟لطفا اگر ساعتش رو میدونید بگید

  2. احمد از کشور سوئد می گوید

    سلام. از نظر من بنده همه ی فیلم نابودگر Terminatior زیبا و هیجانی بودند. ولی نابودگر های ۱تا ۳ جز بهترین ها هستش. نه فقط ۱و ۲ که شما اشاره کردید. اگر هم نابودگر به فروش چندانی نرسیده از نظر من . چونکه هنرپیشه حرفه ای سینما آرنولد شوارتشزینگر سن بالا شده و بازم سیاست خاصه خودش رو داره نه مثل سابق. Ill be back.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

you're currently offline