بررسی فیلم سینمایی Venom (ونوم): یک کلیشه ی پرفروش!

خطر اسپویلر: قبل از خواندن این گزارش خطر لوث شدن را در نظر بگیرید!

شروع فیلم واقعا قابل انتظار و تکراری بود؛ یک سازمان برای رسیدن به علم فراتر از ذهن بشر تلاش می کند تا در فضای خارج از زمین و درون ستاره ها به دنبال کشف یک منبع تازه باشد. و البته قابل انتظارتر وجود مردی است که در پشت تمام این قضایا قرار دارد، یک مرد با ظاهری خوب اما اهدافی شوم. سپس شاهد سقوط یک فضاپیما که حامل چهار موجود بیگانه است هستیم، از قضا طی این حادثه یکی از سیمبیوت های بیگانه فرار می کند و سراغ پیدا کردن یک میزبان مناسب می رود. در همین ابتدا متوجه می شویم که نویسندگان فیلم اصلا به خودشان زحمت استفاده از چند ایده تازه را نداده اند!

اما ماجرا زمانی تکراری تر می شود که ادی بروک را معرفی می کنند؛ یک خبرنگار پر کار و جنجالی که قصد ازدواج با یک وکیل را دارد. ادی همواره سراغ سوژه های داغ و جنجال برانگیز می رود، او “کاملا اتفاقی” از طریق پرونده های نامزدش مطلع می شود که عده ای در حال انجام آزمایش بر روی انسان ها هستند. در نهایت دخالت آشکار ادی موجب اخراج شدن معشوقه اش می گردد، خودش را بیکار و برنامه ازدواجش را برهم می زند. به حقیقت نویسندگان فیلم می توانستند برای نگارش دقایق آغازین فیلم زحمت بیشتری بکشند، اما همه چیز را خیلی ساده در نظر گرفتند.

ولی باز هم داستان زمانی جالب تر می شود که Venom به نمایش سیمبیوت فراری می پردازد؛ او با بدن میزبان خودش وارد مردم می شود و شروع به کشتار انسان ها می کند. این موجود بیگانه به دنبال یک میزبان مناسب می گردد و به همین دلیل خودش را مدام از یک بدن به بدنی دیگر منتقل می کند. این صحنه جالب و قابل درک بود، اما ناگهان با جمله “شش ماه بعد” روبرو می شویم که برای راحتی کار جمله مناسبی به نظر می رسد!

همچنین بخوانید| امتیاز سینماسکور Venom مشابه Spider-man 3 بوده است!

Venom

شش ماه بعد؛ کارلتون دریک (با بازی ریز احمد) همچنان در حال آزمایش بر روی این گونه بیگانه است، او تلاش می کند تا این سیمبیوت ها را با بدن موجودات زنده ترکیب کند، که کاری غیرممکن بـه نظر می رسد اما زمانی که ترکیب یک سیمبیوت با یک خرگوش جواب می دهد، دریک دستور شروع آزمایش بر روی انسان ها را صادر می کند. در ادامه شاهد نمایش یک ادی بروک تنها و شکسته هستیم که اصلا اوضاع را بهتر نمی کند، چون کاملا تکرای و به اصطلاح کلیشه ای به نظر می رسد. مثل همیشه همه شخصیت اصلی را تنها می گذارند تا تبدیل به قهرمان شود و بازگردد!! — البته سازندگان Venom خیلی گذرا به این دوران تنهایی نگاه کرده اند و تلاششان این بوده خیلی سریع سراغ اصل مطلب بروند.

البته تا ۲۵ دقیقه نخست فیلم همه چیز منفی و ناامیدکننده نیست، بلکه با وجود داشتن ریتم تکراری، پیوستگی بین حوادث فیلم بخوبی حفظ شده و شاهد نمایش صحنات بی ارتباط با هم نیستیم. از طرفی بر جلوه های ویژه Venom هم بخوبی کار شده و از این نظر یک امتیاز مثبت می گیرد.

صحنات جذاب فیلم از دقیقه ۲۵ به بعد آغاز می شود، زمانی که رئیس “بنیاد زندگی” اولین آزمایش ترکیب انسان با سیمبیوت را انجام می دهد. این آزمایش نتیجه مثبتی نمی دهد اما استارت جذابیت فیلم Venom را می زند، در واقع از این صحنه به بعد فیلم یک ریتم تندتر و مهیج تر به خودش می گیرد؛ در این نقطه مخاطب از خودش می پرسد که ونوم و ادی بروک چطور در کنار هم قرار می گیرند؟ اصلا پای ادی چطور به آزمایش بنیاد زندگی باز می شود؟ — همین سوال ها فیلم را جذاب تر می کنند.

Venom

سپس شاهد آشنایی دورا اسکروث (با بازی Jenny Slate) با ادی بروک هستیم، جایی که اصل داستان آغاز می شود و ما برای دو سوال بالا یک پاسخ مناسب دریافت می کنیم. خانم دکتر تلاش می کند ادی را از هدف اصلی سازمان مرموز “بنیاد زندگی” مطلع کند، اما ادی چندان مشتاق به نظر نمی رسد و با او به سردی رفتار می کند. البته این بخش از فیلم اصلا جالب نیست، چون دورا اسکروث قصد دارد روحیه قهرمانانه ادی بروک را بازگرداند اما ادی دیگر دوست ندارد جان آدم ها را نجات دهد. ما از این مدل قهرمان ها تاکنون زیاد دیده ایم!! — اما اوضاع وقتی ادی با نامزد سابق انی (با بازی Michelle Williams) برخورد می کند خیلی مسخره تر می شود، انی معشوقه جدیدش را به ادی معرفی می کند؛ این قسمت از فیلم واقعا قابل تحمل نیست. [در این صحنه به عنوان یکی از طرفدارای بزرگ مارول به خودم می گم که ای کاش برچسب Marvel را روی فیلم Venom نمی زدند]

ولی واقعا ادی خیلی راحت وارد آزمایشگاه “بنیاد زندگی” می شود، دکتر اسکروث هم خیلی سریع او را در جریان همه چیز قرار می دهد، ادی انگار خبر دارد که در یک دنیای سینمایی زندگی می کند چون به راحتی باورش می شود که کارلتون دریک سعی دارد انسان ها را با موجواتی بیگانه به نام سیمبیوت ترکیب کند. سپس ادی می ماند و یک آزمایشگاه بی در و پیکر؛ در این صحنه کارگردان شرایط را برای رویارویی ونوم و ادی بروک مهیا می کند و ناگهان، این اتفاق به راحتی رخ می دهد. البته اگر از حق نگذریم در این دقایق شاهد نمایش صحنات جالب و مهیجی هستیم. در ادامه نیز می بینیم که ترکیب این دو تبدیل به یک چیز خاص می شود، قدرت های جدید و ابرانسانی ادی هم به سرعت نمایان می گردند.

همچنین بخوانید| سونی تاریخ اکران دو فیلم مارولی بعدی خودش را فاش کرد

Venom

شروع همزیستی ونوم و ادی واقعا جالب و تماشایی است؛ از خوردن تمام غذاهای درون یخچال گرفتـه تا تلاش برای سرپا ماندن ادی، رفتن سراغ نامـزد سابقش و خوردن ماهی های درون آکواریوم. در این بخش از Venom می توانیم ادعا کنیم که مشغول تماشای یک فیلم علمی-تخیلی هیجان انگیز هستیم. اما یکی از جالب ترین صحنات فیلم جایی است که صدای موسیقی همسایه ونوم را آزار می دهد و ادی از او با روشی ناخوشایند اما جالب می خواهد تا موزیک را قطع کند.

اوج فیلم زمانی است که کارلتون دریک تلاش می کند ونوم را بازگرداند؛ طی این دقایق شاهد نمایش صحناتی سراسر هیجان و تماما اکشن هستیم، دقیقا همین صحنات باعث می شوند که Venom با وجود تمام مشکلاتی که در دقایق آغازین دارد بعنوان یک فیلم تماشایی و هیجان انگیز دیده شود. صحنه فرار ادی از دست افراد دریک بوسیله یک موتور، واقعا بی نظیر و تحسین برانگیز ساخته ظده، کارگردان و عوامل تولید در خلق این سکانس واقعا سنگ تمام گذاشته اند. لحظه ظهور خود ونوم و فرارش از دست پلیس که دیگر جای خودش را دارد و شدت هیجان آن در کلمه نمی گنجد!!

Venom 2019

صحنه آشنایی رسمی ادی با ونوم واقعا جالب ساخته شده، لحظات همکاری این دو هم تماشایی و هیجان انگیز است؛ ونوم دوست دارد کله مردم را بخورد و از ساختمان های بلند بپرد، اما ادی تلاش می کند تا کاری خلاف قانون انجام ندهد — دقیقا به همین خاطر ونوم او را ترسو صدا می زند. تقریبا از یک ساعت اول به بعد تازه هیجان آغاز می شود و Venom خودش را بعنوان فیلم علمی-تخیلی پر زد و خورد نمایان می کند. البته شما می توانید بیخیال تماشای حداقل ۴۰ دقیقه نخست شوید چون چیز خاصی برای ارائه ندارد و همه حوادث آن قابل حدس هستند. اما برعکس دقایق پایانی بدون هیچ شکی فوق العاده و نفس گیر هستند، از مبارزه حماسی سیمبیوت ها گرفته تا رویارویی ادی با کارلتون دریک، یا بهتر از همه تلاش های ونوم برای جلوگیری از نابودی زمین، همه عالی و بی نظیر کار شده اند.

یکی از نقاط ضعف Venom کوتاه بودن آن است؛ در مدت کمتر از دو ساعت ادی معرفی می شود، سیمبیوت ها پا به زمین می گذارند، شرور اصلی فیلم نمایان و کشته می شود، زمین در خطر نابودی قرار می گیرد و سپس نجات پیدا می کند. در واقع همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد و ما حتی فرصت ارتباط گرفتن با ادی بروک را هم پیدا نمی کنیم. اگر سازندگان Venom لطف می کردند و حداقل بیست دقیقه دیگر فیلم را بسط می دادند همه چیز قطعا بهتر و جالب تر می شد، اما با وجود تمام نقاط ضعف، ما Venom را یک فیلم خوب صدا خواهیم کرد — البته Venom بعنوان یک فیلم مستقل در لیست خوب ها قرار می گرد، وگرنه به هیج عنوان با فیلم های ماردل قابل مقایسه نیست.

برای تولید Venom تنها ۱۰۰ میلیون دلار هزینه شد، اما در گیشه بین المللی بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار فروخت. سونی با شک این فیلم را ساخت و از ترس شکست تجاری پول زیادی را برای آن خرج نکـرد، اما بر خلاف انتظار با استقبال خوبی روبرو شد و حالا سونی می تواند تمرکز خودش را بر روی ساخت فیلم های بعدی دنیای سینمایی مرتبط با اسپایدرمن خودش، از جمله قسمت دوم Venom قرار دهد. یک روز برای همه سوال بود که ونوم بدون وجود اسپایدرمن چطور می تواند در یک فیلم بازی کند، که تام هاردی و همکارانش ثابت کردند این کاری غیرممکن نیست!!

همچنین بخوانید| کارگردان فیلم Venom برنامه هایی برای ساخت قسمت های بعدی دارد

Venom 2018

در انتها باید اشاره کنیم که این بررسی از نگاه مغناطیس نیوز نوشته شده و شاید شما نظر متفاوتی نسبت به این فیلم داشته باشید، پس ما را در جریان بگذارید.


ما را در تلگرام دنبال کنید: @mg_Newsir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.