چرا فیلم Hellboy 3 هرگز ساخته نشد؟

همه می دانند که فیلم Hellboy (پسر جهنمی) در اصل قرار بود صاحب دو ادامه شود تا شاهد تولید یک ﺳﻪﮔﺎﻧﻪ باشیم، اما در کمال تاسف فرانچایزی که ﮔﯽﯾﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ خلق کرده بـود هرگز به انتهای خودش نـرسید. با وجود اینکه برنامه های خوبی برای ساخت قسمت سوم وجود داشت، شرایط لازم برای تولیدش فراهم نشد و در نهایت هم که استودیو فرانچایز را ریبوت کرد. اما واقعا چـرا Hellboy 3 ساخته نشد؟

دو قسمت اول، Hellboy و Hellboy II: The Golden Army (ارتش طلایی) از نظر تجاری شکست نخوردند، اما موفق هم نبودند. مثلا قسمت اول با بودجه ۶۶ میلیون دلاری ساخته شده بود و در مجموع ۹۹٫۳ میلیون دلار فروخت، قسمت دوم با بودجه ۸۵ میلیون دلاری جلوی دوربین رفت و توانست ۱۶۰٫۸ میلیون دلار بفروشد. فروش متوسط دو قسمت اول باعث شد تا Hellboy بعنوان یک فرانچایز معمولی دیده شود، از طرفی ﮔﯽﯾﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ به وضوح اعلام کرد که تولید Hellboy 3 آنطور که دوست دارد اصلا کم هزینه نیست، پس یا این فیلم را طبق انتظارش می سازد یا کلا بیخیال آن می شود. این فیلمساز در نظر داشت یک فیلم عظیم برای بستن فرانچایز پسر جهنمی بسازد و به زندگی آوردن این ایده ها پول زیادی را طلب می کرد!

اگر نگاهی به کارنامه هنری ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ بیاندازید، می توانید پروژه هایی مثل Pan’s Labyrinth (هزارتوی پن)، Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام) و Hellboy را ببینید، پس او فیلمسازی است که می تواند عناوین عجیب و جاه طلبانه بسازد. ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ تاکنون فیلم های جالبی بسیار زیادی ساخته، اما خیلی از پروژه های وی هرگز رنگ روشنایی روز را ندیدند و در جهنم توسعه اسیر ماندند. او در اصل قرار بود فیلم The Hobbit (هابیت) را کارگردانی کند، اما به دنبال تاخیرهایی که پیش آمد از پروژه خارج گشت، سپس هم توسعه فیلم At The Mountains of Madness را آغاز کرد و به جایی نرسید. ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ قرار بود فیلم لایو-اکشن Justice League Dark (لیگ عدالت تاریک) را بسازد، قصد داشت یک فیلم بر پایه رمان Slaughter-House Five (سلاخ‌خانهٔ شمارهٔ پنج) جلوی دوربین ببـرد، فیلم استاپ-موشن Pinocchio (پینوکیو) و IT (آن) هم از دیگر پروژه های او بودند. این فیلمساز ایده های خیلی زیادی در ذهن خودش دارد، اما بیشتر آنها همانجا اسیر مانده اند!

همچنین بخوانید | چرا فیلم The Amazing Spider-Man 3 هرگز ساخته نشد؟

پسر جهنمی 3

شکی نداریم که ران پرلمن (حاشیه اقیانوس آرام، جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها) جزو خوب های هالیوود است، اما او زمانی که در فیلم Hellboy بازی کرد چهل و چند سال سن داشت، حالا هم ۶۹ ساله شده است. بنابراین اگر استودیو این فیلم را ریبوت نمی کرد و دیوید هاربر (چیزهای عجیب) بعنوان بازیگر جدید نقش پسر جهنمی انتخاب نمی شد، باز هم پرلمن نمی توانست در Hellboy 3 بازی کنـد. البته شکی نداریم که او وضعیت جسمانی خوبی دارد و نسبت به سنش خیلی جوان تر به نظر می رسد، اما بازی در چنین نقش هایی واقعا نیازمند نیرویی به نام جوانی هستند. بهتر است یک مثال بزنیم: بازگشت هریسون فورد برای بازی در Star Wars: The Force Awakens (جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد)، او در کل فیلم حتی یک صحنه اکشن بزرگ مثل زمانی که در سری اصلی Star Wars بازی کرد نداشت. اما ران پرلمن قرار نبود بازیگر فرعی Hellboy 3 باشد و نقشی داشت که بواسطه آن باید در صحنات اکشن زیادی شرکت می کرد. البته اگر قسمت سوم را مثلا ۲۰۱۰ می ساختند امکان حضور او وجود داشت، ولی چند سال بعد واقعا دیر بود.

فیلم سینمایی Hellboy II: The Golden Arm در سال ۲۰۰۸ پا به گیشه گذاشت، این فیلم حدود دو برابر بودجه تولید خودش فروخت که رقم جالبی به نظر نمی رسد. البته در آن زمان فیلم های کمیک بوکی محبوبیت چندان زیادی نداشتند، پس نمی توانستیم انتظار داشته باشیم که فیلم پسر جهنمی با استقبال خوبی روبرو شود. با این وجود Hellboy 3 ساخته نشد، چند سالی گذاشت و ورود فیلم هایی مثل Iron Man (مرد آهنی) و Dark Knight (شوالیه تاریکی) ژانر ابرقهرمانی را وارد یک عصر جدید و متفاوت کرد. پس این سوال به وجود آمد که آیا Hellboy در این شرایط حرفی برای گفتن دارد؟ طرفداران مدام در مورد بازگشت پسر جهنمی به سینما صحبت می کردند و خواستار این اتفاق بودند، اما واقعیت چیز دیگری را می گفت: در عصر جدید جایی برای پسر جهنمی وجود ندارد.

فیلم سینمایی Hellboy بر پایه یک سری کتاب مصور محصول کمپانی Dark Horse ساخته شد، با وجود اینکه اقتباس از کتاب های پسر جهنمی به جایی نرسید، طی سال های بعد از آن فیلم هایی زیادی بر پایه کمیک های این کمپانی ساخته شدند که متاسفانه اغلب آنها عناوین ناموفقی بودند. مثل فیلم ۳۰۰ و Aliens vs. Predator: Requiem یا R.I.P.D. و ۳۰۰: Rise of an Empire، همچنین Sin City: A Dame to Kill For. پس این سوال به وجود آمد که از کجا معلوم Hellboy 3 خوب بفروشد؟

همچنین بخوانید | چرا مارک روفالو از پایان واقعی Avengers: Endgame بی اطلاع است؟

فیلم Hellboy

بدون شک پسر جهنمی شخصیت مشهوری است، اما در دوره ای که مردم حاضر هستند برای دیدن کاپیتان آمریکا و مرد آهنی روی پرده هزاران دلار پول خرج کنند، در دوره ای که عده ای از ته دل عاشق استیو راجرز هستند، در دوره ای که مارول فیلمی با فروش ۲ میلیارد دلاری می سازد، آیا در چنین زمانی جایی برای پسر جهنمی وجود دارد؟ جواب واقعی این سوال یک “نه” قطعی است، اما با این وجود استودیو تصمیم گرفت Hellboy را ریبوت کند تا شاید نظر طرفداران نسل جدیدی به سمت این شخصیت جلب شود — که به نظر می رسد تصمیم چندان خوبی نبوده است.

البته باید اشاره کنیم که ﮔﯽﯾﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ واقعا تمام تلاش خودش را کرد تا Hellboy 3 را بسازد و متاسفانه شرایط لازم برای تولید این فیلم فراهم نشد. در نهایت پرونده این پروژه برای همیشه بسته شد و با توجه به اینکه حالا Hellboy 2019 پا به گیشه گذاشته هرگز هم باز نخواهد شد. شاید برای طرفداران قدیمی ناراحت کننده باشد اما باید برای این تصمیم از ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ تشکر کنیم، چون او یک ایده فوق العاده داشت و هیچ چیز نتوانست نظرش را تغییر دهد. این فیلمساز تصمیم گرفت یا Hellboy 3 را در بهترین شکل ممکن بسازد، یا کلا پرونده آن را ببندد.

ولی اگر طرفداران از دو قسمت اول حمایت می کردند (یا بهتر است باید بگوییم اگر ﮔﯽﯾﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ فیلم های جالب تری می ساخت؟)، بدون شک ﺳﻪﮔﺎﻧﻪ پسر جهنمی قبل از تغییرات گسترده ژانر ابرقهرمانی و پیش از بالا رفتن انتظار مخاطبین به پایان می رسید.


ما را در تلگرام دنبال کنید: @mg_Newsir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.